TRENING SZYBKOŚCI NA ROWERZE…

TRENING SZYBKOŚCI NA ROWERZE…

TRENING SZYBKOŚCI NA ROWERZE… 330 582 FitNow - treningi personalne


Trening izolacyjny nóg wewnątrz budynku… Wielu kolarzy nie wykonuje treningu izolacyjnego nóg w zimie na rowerze stacjonarnym. Trening taki pomaga zredukować lub wyeliminować martwe punkty z ruchu pedałów. Jednym z typowych przykładów treningu jest rozgrzewka, następnie pedałowanie z lekkim oporem jedną nogą, podczas gdy druga spoczywa na stołku.
Dolna część ruchu przypomina ściąganie błota z podeszwy buta o krawężnik, a górną możesz rozwijać prostując nogi w kolanach. W każdej pozycji trzymaj palce rozluźnione. Nie pozwól im zginać się i deformować kształtu podeszwy. Celem jest utrzymanie gładkiego, zrównoważonego ruchu.
Rozpocznij od 20 lub 30 sekund na nogę i zwiększaj stopniowo do 60 sekund na nogę. Po wykonaniu jednej serii z jedną każdą nogą pedałuj obiema przez 2-4 minut przed rozpoczęciem kolejnego interwału.
Zacznij od łącznego czasu 3-5 minut na każdą nogę i zwiększaj ten czas w miarę jak będziesz stawać się silniejszy. Pamiętaj, by przerwać pedałowanie i zmienić nogę lub zacząć pedałować dwiema nogami gdy technika się pogorszy. Nie martw się o to w jakim tempie pracuje twoje serce – gładka forma pedałowania jest ważniejsza.
Gdy jesteś w stanie sprawnie wykonywać te ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, możesz umieścić coś pod przednimi nóżkami rowerka, by symulować jazdę po wzniesieniu.

Izolacyjny trening nóg na rowerze… Po osiągnięciu dobrej formy na rowerze stacjonarnym, przenieś się na zwykły rower, oczywiście na płaskim terenie.
Jedną z metod wprowadzenia treningów izolacyjnych nóg na rowerze jest rozluźnienie jednej nogi, podczas gdy druga wykonuje 90% pracy (rozluźniona noga nadal pozostaje wpięta w pedał).
Druga metoda to ściągnięcie niepracującej nogi z pedała i pozwolenie jej na zwisanie. W obydwu przypadkach należy używać kombinacji przerzutek, która pozwoli zachować nacisk na pedał przez większość ruchu.
Pamiętaj, by zmieniać nogi, gdy zmęczenie zakłóca poprawną technikę. Forma jest najważniejsza, ćwicz 30-60 sek jedną nogę, a następnie chwilę obiema i kolejne 30-60 sek drugą nogą.
Wreszcie, gdy osiągniesz to, co uważasz za dobry poziom umiejętności pracy izolacyjnej na rowerze na płaskim terenie, warto spróbować tego samego na lekkim wzniesieniu. Najtrudniejsza jest oczywiście wersja, gdzie druga noga nie jest nawet przypięta do pedała.