Syndrom martwego tyłka…
Tępe pośladki u biegaczy mogą powodować wiele kłopotów. Gdy nasze tyłki są powolne i nieudolnie wykonują swoją pracę, inne części ciała cierpią. Słabe pośladki mogą powodować bóle pleców, syndrom kolana biegacza, zapalenie stawu biodrowego, zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie mięśni łydek, zapalenie podeszwy i wiele innych. Jeśli twój tyłek jest „niemądry” może to się skończyć nawet zapaleniem przyczepu mięśnia pośladkowego (tzw. syndrom martwego tyłka).
Dodaj IQ swoim pośladkom…
Z drugiej strony, mądrzejsze mięśnie pośladkowe przyczyniają się do lepszej wydajności i szybszego biegania. Zadaj sobie pytanie: „Czy chcę za sobą ciągnąć głupi czy mądry tyłek?”. Zgadujemy, że wolisz tą drugą opcję. Więc przyjrzyjmy się czynnikom, które powodują „głupotę naszych pup” i sprawdźmy co można zrobić, by dodać trochę I.Q. naszym mięśniom pośladkowym.
Najprawdopodobniej do głupienia naszych pośladków najbardziej przyczynia się coś, co z pewnością robisz czytając ten artykuł – siedzenie. Tak, siedzenie. Gdy siedzisz zginacze bioder zostają skrócone i stają się napięte. Nasze tyłki zatrzymują się w rozwoju i głupieją. Im więcej siedzimy, tym gorszy jest ich stan. Być może myślisz, że skoro biegasz to jesteś odporny na ryzyko związane z siedzeniem. Zastanów się nad tym jeszcze raz!
Jeśli siedzisz godzinami, jadąc samochodem z pracy, przed komputerem lub telewizorem, wszystkie te godziny sumują się i zbierają żniwo. Dodatkowo, większość czynności wykonywanych w ciągu dnia nie angażuje za bardzo naszych tyłków. Jeśli weźmiemy to wszystko pod uwagę, nie powinno nas dziwić niskie I.Q. naszych pośladków.
Gdy mięśnie pośladków (wielki, średni, mały, a także mięśnie obracające biodra) są głupie, nie wiedzą co i kiedy powinny robić. Inteligentne mięśnie pośladkowe wiedzą, kiedy obrócić się do poziomu miednicy, kiedy absorbować uderzenie, kiedy rozciągać biodro, kiedy wyprostować się by utrzymać tułów i nogi w jednej linii i kiedy pracować, by wprawić nas w ruch. Kumate tyłki są niezbędne dla siły korpusu i dobrze funkcjonującej tylnej części ciała. Mądry tyłek pomoże ci dobrze i bezpiecznie biegać.
Jak podnieść I.Q. mięśni pośladkowych?
Zebraliśmy kilka ćwiczeń, które pomogą twoim pośladkom.
Program treningowy – poziom podstawowy
Te ćwiczenia są pierwszym krokiem w drodze do mądrego tyłka. Jest to trening zaprojektowany, by stworzyć fundamenty. W kolejnej części przedstawimy drugi poziom, który możesz zacząć wykonywać, gdy wszystkie ćwiczenia z tego programu będą już dla Ciebie łatwe.
Zalecamy ćwiczenie na boso, jeśli to możliwe. Bose stopy dodadzą wiele do poziomu twojej wiedzy poprzez propriocepcję lub sensoryczną styczność z podłożem. Zdobądź podstawy i zmuś tyłek do pracy zanim zaczniesz wykonywać coś bardziej skomplikowanego. Rozpocznij od jednej sesji tygodniowo i stopniowo zwiększaj ilość do dwóch, a następnie trzech. Jeśli tego potrzebujesz, stopniowo zwiększaj ilość powtórzeń.
You must belogged in to post a comment.