SYNDROM MARTWEGO TYŁKA…

W jaki sposób biegacze zwiększają moc i poprawiają osiągnięcia za pomocą „mądrych” pośladków?

wtorek, 10 Kwiecień 2018

Biegacze niechętnie przyznają się do faktu, że większość z nich ma słabo rozwinięte mięśnie pośladków. Jeśli podczas wyścigu bądź treningu szybsi biegacze zostawiają ich w tyle, prawdopodobną przyczyną słabszego tempa może być brak przygotowania siłowo-wytrzymałościowego, a co za tym idzie, mało wydajne mięśnie pośladków. Inaczej mówiąc wielu biegaczy ma "tępe" mięśnie pośladków lub, jeśli chcemy użyć grzeczniejszego sformułowania, cierpią na schorzenie nazywane Amnezją Pośladkową.

Syndrom martwego tyłka…
Tępe pośladki u biegaczy mogą powodować wiele kłopotów. Gdy nasze tyłki są powolne i nieudolnie wykonują swoją pracę, inne części ciała cierpią. Słabe pośladki mogą powodować bóle pleców, syndrom kolana biegacza, zapalenie stawu biodrowego, zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie mięśni łydek, zapalenie podeszwy i wiele innych. Jeśli twój tyłek jest „niemądry” może to się skończyć nawet zapaleniem przyczepu mięśnia pośladkowego (tzw. syndrom martwego tyłka).

Dodaj IQ swoim pośladkom…
Z drugiej strony, mądrzejsze mięśnie pośladkowe przyczyniają się do lepszej wydajności i szybszego biegania. Zadaj sobie pytanie: „Czy chcę za sobą ciągnąć głupi czy mądry tyłek?”. Zgadujemy, że wolisz tą drugą opcję. Więc przyjrzyjmy się czynnikom, które powodują „głupotę naszych pup” i sprawdźmy co można zrobić, by dodać trochę I.Q. naszym mięśniom pośladkowym.
Najprawdopodobniej do głupienia naszych pośladków najbardziej przyczynia się coś, co z pewnością robisz czytając ten artykuł – siedzenie. Tak, siedzenie. Gdy siedzisz zginacze bioder zostają skrócone i stają się napięte. Nasze tyłki zatrzymują się w rozwoju i głupieją. Im więcej siedzimy, tym gorszy jest ich stan. Być może myślisz, że skoro biegasz to jesteś odporny na ryzyko związane z siedzeniem. Zastanów się nad tym jeszcze raz!
Jeśli siedzisz godzinami, jadąc samochodem z pracy, przed komputerem lub telewizorem, wszystkie te godziny sumują się i zbierają żniwo. Dodatkowo, większość czynności wykonywanych w ciągu dnia nie angażuje za bardzo naszych tyłków. Jeśli weźmiemy to wszystko pod uwagę, nie powinno nas dziwić niskie I.Q. naszych pośladków.
Gdy mięśnie pośladków (wielki, średni, mały, a także mięśnie obracające biodra) są głupie, nie wiedzą co i kiedy powinny robić. Inteligentne mięśnie pośladkowe wiedzą, kiedy obrócić się do poziomu miednicy, kiedy absorbować uderzenie, kiedy rozciągać biodro, kiedy wyprostować się by utrzymać tułów i nogi w jednej linii i kiedy pracować, by wprawić nas w ruch. Kumate tyłki są niezbędne dla siły korpusu i dobrze funkcjonującej tylnej części ciała. Mądry tyłek pomoże ci dobrze i bezpiecznie biegać.

Jak podnieść I.Q. mięśni pośladkowych?
Zebraliśmy kilka ćwiczeń, które pomogą twoim pośladkom.

Program treningowy – poziom podstawowy
Te ćwiczenia są pierwszym krokiem w drodze do mądrego tyłka. Jest to trening zaprojektowany, by stworzyć fundamenty. W kolejnej części przedstawimy drugi poziom, który możesz zacząć wykonywać, gdy wszystkie ćwiczenia z tego programu będą już dla Ciebie łatwe.
Zalecamy ćwiczenie na boso, jeśli to możliwe. Bose stopy dodadzą wiele do poziomu twojej wiedzy poprzez propriocepcję lub sensoryczną styczność z podłożem. Zdobądź podstawy i zmuś tyłek do pracy zanim zaczniesz wykonywać coś bardziej skomplikowanego. Rozpocznij od jednej sesji tygodniowo i stopniowo zwiększaj ilość do dwóch, a następnie trzech. Jeśli tego potrzebujesz, stopniowo zwiększaj ilość powtórzeń.