PLAN BIEGANIA ROZŁOŻONY W CZASIE …

Jak zrównoważyć bieganie i trening siłowy, by uniknąć kontuzji?

poniedziałek, 14 Maj 2018

Jak najlepsi biegacze są w stanie trenować bez kontuzji? Tworzenie równowagi pomiędzy treningiem tlenowym – bieganiem, które poprawia sprawność fizyczną i treningiem siłowym, który utrzymuje mocne mięśnie i zdrowe kości, jest szczególnie ważna dla zarówno zawodowych sportowców jak i amatorów. Mój przyjaciel właśnie skończył 40 lat i nadal przebiega imponujące dystanse bez żadnej kontuzji. Podczas gdy w większości bierze się to z jego zamiłowania do aktywnego rozciągania, przyznaje też, że dopiero połączenie tego z treningiem siłowym utrzymuje go w zdrowiu i pełni sił.
Innymi słowy, jeśli biegacz biega już od 10, 15 lub 20 lat, jego ciało jest o wiele bardziej podatne na załamania przez bieganie 80km tygodniowo w wieku 45 lat, niż gdy miał 25. Lecz jeśli zastosuje połączenie biegania z treningiem siłowym, będzie on równoważyć kataboliczne skutki biegania, przez co będzie w stanie trenować na wyższym poziomie z mniejszym ryzykiem kontuzji.

Wprowadź trening siłowy i mobilności, by uniknąć kontuzji… Powodem, dla którego większość biegaczy nie wykonuje treningu siłowego jest to, że po prostu lubią biegać i nie chcą skracać swoich 60 minut biegu przez 5 min rozgrzewki wykroków na początku i 10 minut na końcu treningu na trening siłowy i mobilności. Wszystko to skutkuje tym, że bieg z 60 minut skraca się do 45.
Lecz podejście, gdzie zastosowane zostaje 5 min rozgrzewki wykroków, 45 min biegu i 10 minut treningu siłowego i mobilności jest tym, które pozwoli ci na bezpieczne i wolne od kontuzji bieganie. Oczywiście jest szansa, że pozostaniesz wolny od kontuzji jedynie biegając przez całe 60 minut, lecz z wiekiem, ta szansa maleje. Jeśli naprawdę chcesz biegać 60 minut, znajdź dodatkowe 15 minut na wykonanie reszty ćwiczeń, nawet jeśli oznacza to wcześniejsze wstanie z łóżka.