JAK UNIKNĄĆ URAZÓW BIEGAJĄC?

JAK UNIKNĄĆ URAZÓW BIEGAJĄC?

JAK UNIKNĄĆ URAZÓW BIEGAJĄC? 1550 650 FitNow - treningi personalne

Pamiętaj o odpowiednim obuwiu… Bieganie jest ćwiczeniem bardzo wymagającym dla układu oddechowo krążeniowego, ale głównie wywiera duży nacisk na stopy i stawy. Twoje buty powinny zapewniać odpowiednią amortyzację i wsparcie dla stóp. Jeśli są zużyte – trzeba zaopatrzyć się w nową parę. Znajdź odpowiedni model dla swojego typu nogi i stylu biegania. Najlepiej kupować buty w sklepie specjalizującym się w obuwiu biegowym, gdzie będą one dostosowane odpowiednio do Ciebie.
Jeśli masz problemy biomechaniczne stóp, takie jak płaskostopie lub wysokie łuki, powinieneś rozglądnąć się za odpowiednimi wkładkami do butów. Są także dostępne na rynku specjalnie zaprojektowane buty dla biegaczy, którzy cierpią z powodu nadmiernej pronacji lub supinacji.

Trening ogólny siłowy… Urazy mogą zdarzać się też jeśli za bardzo skupiasz się jedynie na mięśniach biegowych, jednocześnie zaniedbując pozostałe. Treningi siłowe rozwijają mięśnie, których zadanie polega na pomocy mięśniom biegowym głównym, w celu ich ochrony. Trening siłowy pomaga także zapobiegać urazom wywołanym przez przetrenowanie danej grupy mięśni, np. przez zbyt długie katowanie mięsień łydki lub mięśni czworogłowych.

Dowiedz się gdzie biegać??? Ostatnia rada jak unikać kontuzji, to prosta wskazówka dotycząca dobrej nawierzchni. Najlepiej biegać na nawierzchni, która absorbuje wstrząsy i zmniejsza nacisk na stopy, ścięgna i stawy. Jeśli to możliwe staraj się biegać na trawie lub drodze szutrowej. Podobnie nawierzchnia tartanowa jest idealna. Powinieneś unikać biegania po betonie, który jest 10 razy twardszy niż asfalt.

Te wskazówki pomogą Ci zapobiegać kontuzjom, nawet w odległej perspektywie. Mówią co powinieneś zmienić lub poprawić, by Twoja kariera biegacza przebiegała bezpiecznie i bezurazowo.