JAK SZYBKO POWINIENEŚ BIEGAĆ?

JAK SZYBKO POWINIENEŚ BIEGAĆ?

JAK SZYBKO POWINIENEŚ BIEGAĆ? 1550 650 FitNow - treningi personalne

I tak jest w porządku, dopóki współdziała to z twoimi celami i preferencjami. Zwłaszcza jeśli jogging sprawia ci przyjemność i poprawienie czasu wyścigowego nie jest Twoim głównym celem. W takim przypadku jogging w zupełności ci wystarczy. Jednak jeśli bieganie w tym samym, stałym, średnim tempie cały czas zaczyna być zbyt monotonne dla Ciebie i/ lub chcesz włożyć więcej wysiłku w poprawianie swoich osiągnięć, powinieneś dodać zmienne tempo do swojego treningu.

Zmienne tempo treningu…
Nawet zawodowi biegacze uprawiają głównie jogging. Spokojne bieganie jest wspaniałe, ponieważ im więcej biegasz, tym bardziej sprawny fizycznie się stajesz, a ponieważ nie jest to bardzo wymagające, możesz dużo biegać. Szybsze bieganie jest bardziej wymagające więc można ćwiczyć w ten sposób tylko w małych ilościach. Ale biegając w spokojnym tempie można pokonać większy dystans, zwłaszcza jeśli wolny bieg zakończymy szybkim biegiem.
Większość zawodowych biegaczy wykonuje dwa szybsze treningi w ciągu tygodnia. Niektórzy dodają również małe ilości szybkiego biegania do trzeciego treningu – na przykład kilka krótkich sprintów pod koniec spokojnego biegu. Taki rozkład tygodniowy stał się standardem, ponieważ działa lepiej niż jakakolwiek alternatywa w przypadku większości biegaczy. Jeśli wykonują mniej, nie są tacy szybcy ani nie ścigają się tak dobrze, jeśli wykonują więcej wypalają się albo odnoszą urazy.

Różne prędkości;

Biegi w szybkim tempie różnią się między sobą. Kilka prędkości przekracza naturalne tempo joggingu, które zawodowi biegacze rutynowo stosują podczas swoich treningów. Dobrze jest stosować różne prędkości, ponieważ każda z nich przyczynia się do sprawności fizycznej w nieco inny sposób niż pozostałe.
TempoTo, co często nazywa się prędkością „tempo” jest jedynie trochę szybsze niż naturalna prędkość joggingu. By je odnaleźć, zacznij od jogginu i wyobrażaj sobie zmianę biegu na wyższy, biegnąc trochę szybciej, ale nadal w komfortowym tempie.
Tempo progowe

Następne szybsze tempo znane jest jako tempo progowe. To najszybsze tempo przy którym można nadal zachować kontrolę nad oddechem. Biegnąc z prędkością progową oddychasz głęboko, ale nie wysilasz się, by nabrać odpowiednią ilość tlenu. Dla lepiej wytrenowanych biegaczy tempo progowe może być utrzymane przez około godziny, w warunkach wyścigowych. Dla początkujących, czas będzie się różnić od 10 do 30 minut.