Czy naprawdę jesteś początkującym biegaczem?

Czy naprawdę jesteś początkującym biegaczem?

Czy naprawdę jesteś początkującym biegaczem? 300 429 FitNow - studio treningów

15 – 21 pkt: Początkujący
Możesz być nowy w bieganiu, lecz prawdopodobnie ćwiczenia fizyczne nie są dla ciebie nowością. Czy twoi rodzice mają jakiś związek ze sportami wytrzymałościowymi? Jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, a obecnie nie ćwiczysz zbyt dużo, możesz być obdarzony sportowymi genami. Nie przyjmuj tego jednak za pewnik. Nawet jeśli kilka kilometrów nie stwarza trudności, musisz jeszcze rozwinąć swoją wydolność tlenową, a także dać swojemu ciału czas na przystosowanie się do impaktu biegania.

Jeśli ćwiczysz często i chcesz dodać bieganie do swojego programu treningowego, musisz dostosować pozostałe formy aktywności tak, by znaleźć czas na regenerację po biegach. Chociaż dodatkowe endorfiny sprawią, że będziesz czuć się dobrze, a zmęczenie nie będzie odczuwalne przez pierwsze kilka tygodniu, będzie ono jednak kumulowane. Dostosowanie pozostałych form treningowych pozwoli ci uniknąć przeciążenia i wypalenia. Przeznacz kilka dni na pełną regenerację.

22 – 31 pkt: Początkujący z górnej półki
Masz już doświadczenie z bieganiem lub jesteś/byłeś sportowcem w innej dyscyplinie. Możesz też regularnie uczęszczać na siłownię lub spędzać bardzo dużo czasu aktywnie z rodziną lub przyjaciółmi. Bez względu na to jakie doświadczenia sportowe posiadasz, teraz czerpiesz z nich korzyści. Pewnie wiesz, że rozwijanie się w bieganiu wymaga dużej motywacji i zaangażowania, a ty jesteś na właściwej drodze. Uważaj tylko, by nie rzucać się zbyt wcześnie na zbyt wiele. Bądź konsekwentny, a wkrótce przejdziesz na poziom średnio-zaawansowany!

Dlaczego twój poziom jest ważny w bieganiu?
Dlaczego to takie ważne, by wiedzieć na jakim etapie początkującego biebacza jesteś? Ponieważ to pierwszy krok, by poznać swoje mocne i słabe strony, a także pomocne w ułożeniu planu treningowego. Na przykład jeśli jesteś nowonarodzonym biegaczem, który nigdy wcześniej nie ćwiczył fizycznie z własnej woli, możesz obrócić brak doświadczenia w swoją mocną stronę, szanując granice swoich możliwości. Nie spiesz się z postępem, maszeruj więcej niż biegaj i daj sobie dużo czasu na regenerację.

Wszyscy nowi biegacze lub powracający do biegania po przerwie powinni prowadzić dokładny dziennik swoich postępów (w dowolnej papierowej lub elektronicznej formie), zapisując wszystko; to co jadłeś, jak się czujesz podczas biegu 5K, nawet które buty wywołują pęcherze. Będziesz mógł użyć go później nie tylko, by przeanalizować co na ciebie działa, a co nie, lecz także jako motywacja w te dni, gdy czujesz się dobrze, ale wydaje ci się, że to nie najlepszy dzień na bieganie. Wpisywanie „0” lub „brak” do dziennika przez kilka dni pod rząd powinno zadziałać na ciebie.

Z drugiej strony, dziennik treningowy czytany po osiągnięciu pierwszego celu, niezależnie czy było to dogonienie 2-letniego synka na podwórku bez dostania zadyszki, czy ukończenie biegu 5K, może być satysfakcjonującym doświadczeniem i doskonałym odnośnikiem do planowania kolejnych biegowych wyzwań.