Czy naprawdę jesteś początkującym biegaczem?

Czy naprawdę jesteś początkującym biegaczem?

Czy naprawdę jesteś początkującym biegaczem? 300 429 FitNow - treningi personalne

5. Jak się czujesz, gdy biegasz?
a) Moje płuca się palą, nogi są zmęczone i mam problem z przebiegnięciem 3km okrążenia dookoła mojego osiedla (1 pkt)
b) Na zmianę biegam i chodzę, a bieganie pod koniec treningu jest trudne, lecz zawsze udaje mi się ukończyć bieg (4 pkt)
c) Czuję się całkiem dobrze przez pierwsze 0,5 – 1km, lecz gdy zaczynam się męczyć, nie jestem w stanie przebiec 2km bez przerwy na marsz (3 pkt)
d) Czuję się trochę nieswojo w czasie biegania, ponieważ mam wrażenie, że poruszam się zbyt wolno. Gdy ktoś na mnie patrzy, zwykle przechodzę do marszu (2 pkt)
e) Bieganie było ciężkie na początku. Dodawałem 0,5km dystansu każdego tygodnia do jednego z moich biegów, dzięki temu teraz mogę przebiec około 4-6km bez zatrzymywania się (5 pkt)

6. Jak się czujesz zaraz po bieganiu?
a) Wyczerpany (1 pkt)
b) Szczęśliwy, że ćwiczyłem i całkiem w porządku zaraz po biegu lecz zmęczony później (2 pkt)
c) To zależy od dnia, w niektóre czuję się dobrze, a w inne naprawdę zmęczony (3 pkt)
d) Czuję się całkiem dobrze i jestem szczęśliwy, że udało mi się wykonać dobry trening (4 pkt)
e) Przeważnie czuję, że mógłbym przebiec jeszcze trochę więcej (5 pkt)

7. Jeśli biegasz już od kilku tygodni, co myślisz o swoich postępach do tej pory?
a) Myślałem, że dzięki bieganiu będę miał więcej energii, lecz najczęściej czuję się po prostu zmęczony. Nie straciłem też zbyt dużo wagi, co jest frustrujące (1 pkt)
b) Lubię to jak bieganie pomaga mi uwolnić się od stresu i czuję, że coś osiągnąłem, gdy wracam do domu po biegu (3 pkt)
c) Czułem się zmęczony przez kilka dni po moim ostatnim biegu, później musiałem wyjechać służbowo, a gdy wróciłem sprawy w domu trochę mi się pokomplikowały, dlatego nie biegałem już od prawie 2 tygodni (0 pkt)
d) Ostatnio odczuwam ból kolana i nie jestem pewien co z tym zrobić (2 pkt)
e) Czuję się świetnie i chcę robić coś więcej poza bieganiem, by utrzymać dobre rezultaty (4 pkt)

Wyniki
Podlicz punkty, które uzyskałeś, a następnie sprawdź na jakim początkującym poziomie jesteś.

5 pkt: Nowonarodzony biegacz
Do tej pory prowadziłeś najprawdopodobniej siedzący tryb życia i raczej nie spędzałeś na podwórku zbyt wiele czasu jako dziecko. To jest w porządku, każdy od czegoś zaczynał. Podejmując inicjatywę, by rozpocząć bieganie, zrobiłeś naprawdę wielki krok w kierunku poprawy zdrowia. Bieganie jest sportem mocno impaktowym i wymaga czasu, by organizm się do niego przystosował, więc staraj się raczej działać małymi kroczkami. Bądź wyrozumiały i cierpliwy, szukaj inspiracji i motywacji u ludzi, którzy cię otaczają. Przede wszystkim bądź wytrwały. Bieganie z czasem stanie się łatwiejsze.

6 – 10 pkt: Świeżak
Mógłbyś zapisać się do grupy trenującej do biegu 5K. Nie prowadziłeś siedzącego trybu życia przez całe życie, prawdopodobnie ćwiczyłeś sporadycznie przez ostatni rok lub więcej. Pomysł biegania 5km może wydawać się dla ciebie teraz trudny, lecz ważne jest by wybrać cel, nawet jeśli nie będzie to wyścig.

Jeśli to możliwe, staraj się zaplanować swoje biegi rano, a nie w godzinach popołudniowych czy wieczornych. Gdy wyrobisz w sobie nawyk treningu przed pracą, przed rozpoczęciem życia rodzinnego i towarzyskiego, masz szansę wykorzystać maksimum energii i skupienia. Zmniejszysz tym samym prawdopodobieństwo na wycofanie się z treningu i wymyślenie wymówki.