CZY BIEGANIE MOŻE CIĘ ZABIĆ?

Tendencyjność w fitnessie...

poniedziałek, 3 Czerwiec 2019

Niemniej jednak – Maraton może cię zabić!!! Podobnie przecież było z legendarnym Micahem True. Lecz nie znaczy to, że powinieneś całkiem przestać biegać. Tak jakbyś całkiem przestał podnosić ciężary, jeśli jakieś badania wykazałyby, że ci, którzy podnoszą ciężary, są bardziej podatni na urazy stawu biodrowego, co znacznie przybliża cię do śmierci.

Kluczowe zmienne w badaniach…
Jednak żadne z badań skupiających się na wytrzymałości nie mówi zbyt wiele o sercu i o tętnie, które jest kluczowym czynnikiem jeśli chodzi o intensywność treningu. To zmusza uczestników badania oraz samych badających, do opisywania intensywności określeniami takimi jak: łatwy, średni, energiczny itp. To trochę nieodpowiedzialne, jeśli się nad tym zastanowić. Uczestnik, powiedzmy palący, z nadwagą, „biegający” kilka razy w tygodniu, nawet jeśli kilometr zajmuje mu 15 minut, będzie prawdopodobnie biegł w środowisku zdecydowanie katabolicznym, mimo to jego bieg nazwany będzie „łatwym”.
Inny uczestnik, który ćwiczy 10 godzin w tygodniu i jest zdrowy, może trenować z bardzo niską intensywnością, ale jego dystans określony zostanie jako „intensywny”. I tak właśnie okazuje się jakie wyniki dają nieodpowiedzialnie przeprowadzone badania ankietowe. A to nie koniec, wiele ludzi po przeczytaniu samego chwytliwego tytułu już dopowiada sobie resztę na własną rękę.
Dolewając jeszcze oliwy do ognia, wspomnę też o wszystkich sportowcach, trenerach, amatorach i nawet zwykłych kowalskich, którzy wszyscy z powrotem zaczną zajadać się ryżem z powodu artykułu o mleku sojowym, który przeczytają w popularnym magazynie. Problemem jest to, że programy fitness nie działają dla większości. Istnieje jednak wiele osób, które nie powinny biegać na duże odległości, tak samo jak i są ludzie, którzy nie powinni trenować CrossFit.
Jeśli czytasz stronę lub bloga, gdzie wypowiada się jedynie jakiś guru treningu siłowego i wmawia, że możesz ćwiczyć aerobowo podnosząc ciężary nieco szybciej niż zazwyczaj, to życzę powodzenia. Niestety ostatnio w świecie łatwo zauważyć tendencję do zaniedbywania ćwiczeń aerobowych, przy jednoczesnej chęci posiadania wysportowanej sylwetki, lecz bez troski o ogólny stan zdrowia. Bieganie to najnaturalniejszy ruchu jaki może wykonywać człowiek. Możesz nie lubić biegać, ale powinieneś być w stanie biegać.

Wnioski… Pamiętaj:
Zawsze najpierw zdrowie, a dopiero na drugim miejscu fitness. Trenuj mądrze i trenuj ciężko, jeśli możesz i jeśli jesteś na to gotowy. Ciężki trening jest dobry, jednak nie zbyt ciężki i zbyt częsty. Ja uwielbiam ciężki trening, ale wykonuję go tylko wtedy, gdy moje zdrowie jest w dobrym stanie.