ALTERNATYWNE KARDIO – BASEN…

Pływaj, by pozostać w formie...

piątek, 8 Listopad 2019

Żabka Pływanie żabką wymaga najwięcej umiejętności i koordynacji. Dolne i górne partie ciała muszą poruszać się w sposób synchroniczny. Żabka jednak nie jest wykorzystywana do szybkiego pływania, lepiej nadaje się do ogólnego wzmocnienia całego ciała i poprawy wytrzymałości układu sercowo-naczyniowego. Ten styl angażuje przede wszystkim mięśnie naramienne, lecz także klatkę piersiową i mięśnie najszersze grzbietu.
Styl motylkowy Wreszcie, styl, który naprawdę przyspiesza spalanie tłuszczu, jeśli wykonujesz go z dużą szybkością. Jest doskonały dla pobudzenia metabolizmu, angażuje klatkę piersiową, barki i plecy, oraz pomaga zbudować większą moc i siłę. Ten styl wymaga jednoczesnego przeniesienia rąk w przód nad wodą, a następnie przeciągnięcia w tył pod wodą. Twój tułów będzie krzyczeć, stabilizując ciało w wodzie. To doskonały styl dla treningów interwałowych na basenie. Zwiększenie intensywności jest tutaj łatwe do osiągnięcia.

Jak często pływać?Warto ustalić jak często chcesz pływać. Tak jak w przypadku każdej formy ćwiczeń, musisz stworzyć w programie równowagę pomiędzy treningami pływania, treningami z obciążeniem, a aktywnym wypoczynkiem i regeneracją.
Wybierz częstotliwość pływania na podstawie reszty programu treningowego i własnych możliwości regeneracji. Jeśli wiesz, że na regenerację potrzebujesz trochę więcej czasu, będziesz musiał zachować kilka dni w tygodniu wolnych od treningu.
Jeśli podnosisz ciężary trzy razy w tygodniu, dwie sesje pływania będą wystarczające, by dopełnić program. Jeśli jesteś słabym pływakiem to sugerujemy minimum trzy sesje tygodniowo, by nauczyć się poprawnego technicznie pływania oraz nabrać potrzebnej do wykonywania treningów kondycji. Jeśli chcesz maksymalnej utraty tłuszczu, lub masz po prostu silne pragnienie by wykonywać więcej kardio, możesz zwiększyć tą ilośc do 3-5 razy w tygodniu. Jeżeli dzielisz trening siłowy na 4 dni treningowe, możesz zdecydować się tylko na jedną sesję pływania, lub jeśli szybko się regenerujesz, góra dwie.
Pamiętaj, że możesz zwiększyć ilość treningu w wodzie zmniejszając jego intensywność. Wszystko opiera się na tym, by nie doprowadzić do przetrenowania.

Energia na basen… Jeśli chodzi o treningi pływania, weź pod uwagę odpowiednie nawodnienie i odżywianie. Podobnie jak z innymi formami aktywności, musisz dobrze zjeść zarówno przed jak i po treningu – zwłaszcza intensywnym. Upewnij się także, że jesteś odpowiednio nawodniony. Wielu ludzi trenuje w wodzie, a ich organizmy mimo to są odwodnione! To może być twój największy błąd, ponieważ nie czujesz gdy się pocisz, a przez to tracisz płyny z organizmu.
Pamiętaj; pływanie, jak i każda inna forma treningu, sprawia, że się pocisz, dlatego musisz zadbać o uzupełnienie płynów. Po większości treningów pływania, woda powinna wystarczyć, lecz jeśli trening był wyjątkowo intensywny, dobrze uzupełnić elektrolity za pomocą jakiegoś napoju sportowego.
Następnym razem, gdy ze zniechęceniem pomyślisz o czekającym cię kolejnego dnia treningu na bieżni, zamień go na basen. To często pomijana forma treningu kardio, która oferuje realne korzyści i pomaga osiągnąć cele w szybszym tempie.