AKTYWNOŚĆ AEROBOWA DLA BIEGACZY

AKTYWNOŚĆ AEROBOWA DLA BIEGACZY

AKTYWNOŚĆ AEROBOWA DLA BIEGACZY 300 300 FitNow - treningi personalne

Hormony stresu… Treningi HIIT znacząco zwiększają poziom hormonów stresowych, takich jak kortyzol i epinefryna, co z czasem może prowadzić do problemów ze zdrowiem i urazów. Poziom testosteronu u mężczyzn i progesteronu u kobiet obniża się, gdy trenują zbyt mocno, zbyt często i bez odpowiedniej ilości odpoczynku. Może to być powodowane zbyt dużą ilością treningów HIIT albo zbyt intensywnymi ćwiczeniami kardio, co omówiono w Części 1. Prawdziwe ćwiczenia aerobowe mogą nie tylko obniżyć poziom hormonów stresu, ale również zwiększyć poziom hormonów anabolicznych, jak testosteron, estrogen czy progesteron. Sprinty anaerobowe są zachwalane jako wspaniały sposób na zwiększenie poziomu hormonu wzrostu (HGH), ale ćwiczenia aerobowe, wykonywane odpowiednio, nie uszczuplą jego zapasów. Zbyt intensywne treningi anaerobowe mogą tak samo zmniejszyć ilość hormonu wzrostu, jak odpowiednie ćwiczenia tego typu mogą go zwiększyć.

Zdrowy rosądek… Inaczej mówiąc, bez odpowiedniej bazy aerobowej przetrenujesz się. Gdy już będziesz gotowy na dodanie treningów HIIT do swojej rutyny, powinieneś postępować zgodnie ze zdroworozsądkowymi wytycznymi – odpowiednia ilość czasu na regenerację (zwykle 48 godzin pomiędzy treningami) i odpowiednie przerwy (tygodnie jazdy na rowerze dodane do planu lub odjęte, w zależności od twojego programu). Czyli nie powinieneś wykonywać treningów HIIT 3-4 razy w tygodniu przez kilka tygodni (5-6+) bez zmiany intensywności lub przerwy. W przeciwnym wypadku będziesz mieć problemy. Ilość treningów HIIT z jaką możesz sobie poradzić określona jest przez twoje zdrowie, szybkość regeneracji, zdolność aerobową i ogólny poziom stresu w twoim życiu.

Wnioski… Pamiętaj – ci, którzy chcą być przeciwni aerobikowi to często ci sami biegacze, którzy zwykle stosują zbyt wolny trening na długi dystans, wyglądają niezdrowo i mają niewielkie mięśnie. Jeśli wykonasz go odpowiednio twój trening aerobowy nie powinien być zbyt łatwy, ale również niezbyt trudny. Niektórzy mówią, że powinniśmy kończyć trening aerobowy, gdy jesteśmy „przyjemnie zmęczeni”. Ale dla wielu jest on mało intensywny, ponieważ są bardzo niecierpliwi i szybko chcą rozwinąć swój system aerobowy. Co dziwne, jeśli masz coraz mniej czasu, jak większość z nas, treningi HIIT mogą być najgorszą rzeczą dla twojego zdrowia. Na pewno szybciej rozwiniesz aerobową i anaerobową kondycję, niż gdybyś biegał na dalekie dystanse, ale w momencie, gdy produkujesz już mnóstwo hormonów stresu z powodu coraz mniejszej ilości czasu i prawdopodobnie kiepsko się odżywiasz i nie śpisz zbyt dobrze, większa ilość aktywności anaerobowej w twoim już anaerobowym życiu nie jest dobra. To wspaniały sposób na zapewnienie sobie szybkiej kontuzji lub schorzenia. W ten sposób osiągniesz sprawność fizyczną, narażając własne zdrowie. Możesz nie dążyć do przebiegania 10K w 40 minut, ale powinieneś być w stanie przebiec ten dystans w mniej więcej godzinę, ale nie anaerobowo, czego z resztą osoba o słabej kondycji i tak nie byłaby w stanie zrobić. Dla mnie, to właśnie określa poziom sprawności fizycznej. Nie dotrzesz do niej wykonując tylko pracę szybkościową.

Zdrowy system aerobowy… Budowanie systemu aerobowego jest ważne, niezależnie od tego czy biegasz w maratonach czy jesteś przeciętnym mężczyzną lub kobietą, która chce być tak zdrowa, jak to możliwe. Musisz rozwinąć system aerobowy, a nie da się tego zrobić za pomocą przyspieszania rytmu bicia serca do ekstremalnych poziomów i utrzymywanie go przez dłuższy czas. Właściwie rytm bicia serca może pozostać na niskim poziomie – takim jak formuła 180- wiek lub bicie serca Strefy 1 lub Strefy 3. Jest to sposób na rozwinięcie podstawy aerobowej dla optymalnego spalania tłuszczu, a w rezultacie – silnego systemu aerobowego.