ZBYT RYZYKOWNE ĆWICZENIA…

ZBYT RYZYKOWNE ĆWICZENIA…

ZBYT RYZYKOWNE ĆWICZENIA… 300 473 FitNow - studio treningów

POMPKI NA KÓŁKACH GIMNASTYCZNYCH… Uwielbiam pompki na kółkach, wykonuję je sam i zalecam sportowcom, którzy mają odpowiednią siłę ogólną i specyficzną do tego rodzaju ćwiczenia. Jednak przechodzą mnie dreszcze, gdy widzę ludzi wykonujących to ćwiczenie ze stopami na ławce, z założoną kamizelką obciążeniową i na dodatek na jednej nodze. Nie jesteś w stanie się uratować, jeśli powtórzenie ci się nie uda.
Słabsi sportowcy wykonują to ćwiczenie na pochylonej powierzchni. Dzięki temu mogą zrobić krok w przód, by złapać równowagę jeśli nie uda im się powtórzenie. Jednak w najniższej pozycji, z uniesionymi stopami, kolana są zbyt blisko podłogi, by móc zachować bezpieczeństwo.
Wiemy, że zbyt mocne obniżenie sztangi podczas wyciskania na ławce obciąża ramiona, a to ćwiczenie pomaga na nieskończony ruch w dół poniżej klatki piersiowej. Jeśli zwolnisz na dole, jesteś przegrany, ponieważ twoje ręce opadną i możesz mieć tylko nadzieję, że twoja klatka piersiowa jest wystarczająco blisko podłogi, by dotknąć jej zanim ramiona zostaną nienaturalnie wygięte w tył.
Umiejscowienie stóp na skrzyni pogorszy tylko sprawę. Nawet jeśli jesteś silny, pamiętaj, że jest to ćwiczenie na stabilność. Czasem równowaga ucieka nam spod kontroli i pojawia się poważny problem.

CO ZROBIĆ, BY POMPKI NA KÓŁKACH BYŁY BEZPIECZNIEJSZE? 1.Pozwól łokciom ugiąć się tylko do 90 stopni. Większość powtórzeń nie udaje się, gdy ludzie się obniżają i układają ramiona w bardzo niekorzystnej pozycji. Zatrzymanie się na 90 stopniach, daje zdecydowanie lepszą postawę.
2.Nie układaj stóp na podwyższeniu. To ćwiczenie na stabilność – nie musisz się obciążać, by spełnić jego cel.
3.Nie dodawaj obciążenia jeśli jesteś w pozycji równoległej do podłoża. To rzadki przypadek, w którym zmniejszanie oporu za pomocą pozycji skośnej i jednocześnie dodawanie zewnętrznego oporu ma sens.

PRZYSIAD Z WYSKOKIEM ZE SZTANGĄ…Co się dzieje, gdy dochodzi do zderzenia pomiędzy dwoma elementami: Ludzkim kręgosłupem i
Ciężkim, stalowym prętem obładowanym 40 lub więcej kg wagi. Nie musisz znać układu okresowego pierwiastków, by znać odpowiedź na to pytanie – dochodzi do urazu kręgosłupa.
Pamiętam wykonywanie przysiadów z wyskokiem na studiach i strach jaki mi towarzyszył podczas każdego powtórzenia. Po przeczytaniu artykułu rok temu, dostałem nowej energii i postanowiłem dać szansę temu ćwiczeniu. Szybko przypomniałem sobie dlaczego go nienawidziłem.
By poprawnie je wykonać musisz trzymać sztangę w takim ułożeniu, jak w przypadku przysiadu ze sztangą na barkach. Następnie obniżasz się do połowy, albo jednej czwartej pozycji przysiadu i bach! wyskakujesz w górę próbując trzymać sztangę na plecach. Istnieje spora szansa, że sztanga nieco podskoczy i uderzy cię, co może spowodować ból.
Podstawowym problemem jest to, że skakanie wymaga równowagi rozluźnionej mocy. Jak w przypadku biegania sprintem, nie można tego zrobić jeśli będziesz napięty. Położenie sobie obciążonej sztangi na plecach wymaga ogromnego napięcia w górnej części ciała, tak dużego, że praktycznie niweluje to cały sens ćwiczenia. Mimo ogromnego napięcia, bardzo trudno utrzymać sztangę na plecach.