ZANIM ZDECYDUJESZ SIĘ NA HIIT…

ZANIM ZDECYDUJESZ SIĘ NA HIIT…

ZANIM ZDECYDUJESZ SIĘ NA HIIT… 300 450 FitNow - treningi personalne

To najprostszy sposób na wyniszczenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Twój OUN może wytrzymać jedynie określoną ilość intensywności treningu, a gdy ją przekroczysz, nie ma już znaczenia jaki rodzaj treningu wykonujesz, to już będzie walka z samym sobą. Dlatego w niektóre dni, gdy próbujesz wykonać ciężki trening pleców, dzień po treningu nóg, zdajesz sobie sprawę, że twoja siła spadła. Większość ludzi nigdy nie wie dlaczego tak się dzieje – przecież plecy miały 3 dni odpoczynku od ostatniego treningu. Dlaczego mają mniej siły?
To nie mięśnie pleców są słabsze, lecz ośrodkowy układ nerwowy. OUN, który napędza mięśnie do działania. Gdy OUN jest przemęczony, nie osiągniesz maksymalnego obciążenia w żadnym ćwiczeniu.
Wracając do HIIT, jest to trening wielokrotnie bardziej wymagający dla OUN, niż spokojna, umiarkowana sesja kardio, więc jeśli wykonujesz intensywne treningi siłowe cztery razy w tygodniu lub więcej, naprawdę musisz się zastanowić czy masz w sobie wystarczająco dużo mocy, by starczyło jej jeszcze na dodatkowe sesje HIIT.
Większość ludzi w ten sposób bardzo szybko doświadcza syndromu przetrenowania.

Twoje cele… Kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o dodaniu HIIT do treningów są twoje cele. Jeśli szukasz znacznej poprawy wydolności beztlenowej, sportowej, szybkości i uzyskania najlepszej formy w swoim życiu, to tak, HIIT jest właśnie dla ciebie. Specyfika tej formy treningu z pewnością pomoże ci osiągnąć każdy z tych głównych celów.
Jeśli jednak podstawowym celem twojego programu jest zmniejszenie ilości tłuszczu w organizmie, przemyśl to jeszcze. Pamiętaj, że utrata tkanki tłuszczowej, bardziej niż cokolwiek innego, zależna jest od diety. Zyskasz o wiele więcej kontrolując swoją dietę niż próbując spalać dodatkowe kalorie za pomocą treningów wysokiej intensywności.
HIIT sprawi tylko, że stracisz trochę siły na siłowni i twoje treningi staną się w najlepszym wypadku, przeciętne. Gdy głównym celem jest spalanie tłuszczu, na pierwszym miejscu powinieneś postawić na dietę, a następnie trening kardio, w razie potrzeby.

Twoja zdolność do regeneracji… Ostatni aspekt do rozważenia to zwykła, prosta zdolność do regeneracji. Jeśli już wiesz, że twoja zdolność do regeneracji jest kiepska, już samo rozważanie HIIT jest ogólnie złym pomysłem.
Z drugiej strony, jeśli wiesz, że regenerujesz się całkiem dobrze, treningi wysokiej intensywności mogą być dla ciebie całkiem dobre. Sam wiesz lepiej niż ktokolwiek inny co twój organizm toleruje, lecz musisz być ze sobą szczery w tej kwestii. Niektórzy ludzie mają tendencję do wymagania od siebie więcej niż są w stanie dać i dochodzą prawie do punktu przetrenowania, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Pamiętaj, że odpoczynek jest ważny. Tym bardziej, gdy celem jest utrata tłuszczu. Uważaj na swoje ciało, to leży w twoim interesie. Gdy twój umysł mówi ci „mocniej, mocniej, mocniej”, a ciało radzi „już dość, lepiej się wycofajmy”, posłuchaj ciała.