ZADBAJ O SIEBIE…

ZADBAJ O SIEBIE…

ZADBAJ O SIEBIE… 1550 650 FitNow - treningi personalne

1. Zarówno ilość jak i jakość jedzenia ma znaczenie;
W biznesie odżywiania, popularne diety zawsze opierają się na manipulowaniu ilością żywności lub jej jakością czy też źródłem pochodzenia. Podczas gdy każde podejście może i będzie działać, ostatecznie obydwa czynniki są istotne. Oczywiście, jeśli po prostu ograniczysz kalorie i będziesz ignorować źródło ich pochodzenia, jesteś w stanie schudnąć. Zwracając jednak uwagę na to co jesz, możesz sprawić, że proces odchudzania będzie o wiele skuteczniejszy, zdrowszy oraz w gruncie rzeczy łatwiejszy. Szczególnie jeśli chodzi o makroskładniki, czyli ilości procentowe białka, węglowodanów i tłuszczów w diecie.
Wskazówka
„Najgorsze” diety to wcale nie te wysoko-węglowodanowe czy wysoko-tłuszczowe, lecz nisko-białkowe. Staraj się uzyskać co najmniej 30% wszystkich kalorii z białek.

2. Jeśli chcesz tylko schudnąć, możesz osiągnąć to stosując jedynie ćwiczenia fizycznie lub stosując jedynie dietę, lecz wykorzystanie obu metod jednocześnie będzie o wiele łatwiejsze i bardziej skuteczne. Tak, możesz zrzucić wagę bez wykonywania ćwiczeń fizycznych. Jeśli nie przeszkadza ci dość niskokaloryczna dieta, jesteś w stanie w ten sposób osiągnąć cel. Możesz również schudnąć nie stosując żadnej diety – jeśli nie masz nic przeciwko dużej ilości aktywności fizycznej. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak podejście do problemu z obu stron – jednoczesna redukcja spożywanych kalorii przy zastosowaniu dodatkowej ilości ćwiczeń fizycznych.
Wskazówka;
Staraj się zrzucać około 0,5-1% ogólnej masy ciała na tydzień. Szybsza utrata kilogramów nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, więcej o tym w punkcie 10.

3. Nie ma czegoś takiego jak „dobre jedzenie” i „złe jedzenie” lecz są dobre i złe diety. Podkradłem to stwierdzenie od dietetyka, z którym kiedyś współpracowałem i wydaje mi się ono naprawdę uzasadnione. Większość ludzi po prostu zakłada, że niektóre produkty spożywcze są „złe”, podczas gdy inne są „dobre”. Na pewno słyszeliście jak ludzie pytają „czy (jakiś produkt x) jest tuczący?” Sformułowanie to wskazuje na brak zrozumienia podstaw. Pizza jest zła tylko wtedy, gdy jesz za dużo – jeśli zdominuje twoją dietę. Wszystko to kwestia dawki, a odnosi się to zarówno do żywności, jak i do leków.
Wskazówka;
Tak długo jak ogół diety opisać można jako zdrowy, raz na jakiś czas możesz pozwolić sobie na lekkie rozluźnienie, małe oszustwo w diecie – pomoże ci to trzymać się planu na dłuższą metę.

4. Żadne ćwiczenie nie jest uniwersalnie albo niebezpieczne, albo bezpieczne. Dla CIEBIE – indywidualnej jednostki niektóre ćwiczenia mogą być bezpieczniejsze niż inne. Na przykład – osoby duże i ciężkie nie są idealnie dopasowane do biegania na długie dystanse. Z kolei te bardzo wysokie nie szczególnie nadają się do olimpijskiego podnoszenia ciężarów czy trójboju siłowego. Osoby nieelastyczne natomiast nie będą radzić sobie najlepiej ze sztukami walki, jak np. Tae Kwon Do. Nie znaczy to oczywiście, że nie ma wyjątków – mówimy raczej ogólnie.
Wskazówka;
Znajdź aktywności fizyczną, którą lubisz i/lub w której masz realną szansę na sukces. Jeśli nie jesteś pewien, pomyśl o rzeczach, które robiłeś gdy byłeś młodszy lub rozpocznij od zapisania się na zajęcia z nowej dyscypliny. Możliwości są nieograniczone – joga, pływanie, wspinaczka, szermierka, taniec towarzyski, kolarstwo, trening siłowy, kettlebells, crossfit, golf, tenis, chodzenie po górach, piłka nożna, jiu-jitsu, kręgle, Zumba, co tylko chcesz.

5. Otyli ludzie nie są chorzy ani źli – w większości wypadków po prostu dokonują złych wyborów. Tak, oczywiście, że nadwaga może prowadzić do problemów zdrowotnych, lecz pomysł, że otyli ludzie na pewno są „chorzy” lub „źli” jest po prostu śmieszny. Są to zwykli ludzie, którzy podejmują złe decyzje w odniesieniu do ich masy ciała. Najczęściej jedzą po prostu zbyt dużo względem swojego rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego.
Wskazówka;
Sprawdź nasz kalkulator dietetyczny i określ swoje zapotrzebowanie dietetyczne, a następnie dostosuj do niego swoje posiłki.