WYBIERANIE TRENERA PERSONALNEGO…

Dlaczego trener może być dla ciebie odpowiedni?

czwartek, 7 Listopad 2019

Jak znaleźć trenera osobistego?

Nie koniecznie powinieneś szukać pomocy na pobliskiej siłowni. Większość siłowni zatrudnia trenerów osobistych i oferuje atrakcyjne pakiety na treningi personalne.  Jednak w tej rozwijającej się dziedzinie, nie trudno o opinie osób które miały już kontakt z branżą fitness.  Możesz poszukać w internecie, by znaleźć trenerów którzy mogą tobie odpowiadać. Koszty są różne w zależności od tego, gdzie mieszkasz i jakie jest doświadczenie oraz wykształcenie twojego trenera.  Lecz zawsze możesz skorzystać z darmowych treningów wstępnych, aby przekonać się do wybranego trenera i atmosfery danego miejsca.

Kilka wskazówek:

 • Odnotuj sobie trenerów, którzy dobrze dogadują się ze swoimi klientami i wydają się w pełni zaangażowani w ich treningi…nad wybraniem takiego trenera warto się zastanowić.
 • Jeśli zostaniesz przypisany do trenera, pamiętaj by powiedzieć menadżerowi czy wolisz mężczyznę trenera zamiast kobiety, czy na odwrót, a jeśli chcesz popracować nad czymś szczególnym , żeby przydzielono ci trenera posiadającego doświadczenie w konkretnej dziedzinie.
 • Jak wśród wszystkich specjalistów, wśród trenerów znajduje się również sporo nieudaczników. Ale to, że jesteś przypisany do jednego trenera wcale nie oznacza, że nie możesz zmienić go na innego. Może pojawić się konflikt osobowości albo po prostu możesz się zastanawiać czy otrzymujesz najlepsze porady i poszukać kogoś do konsultacji. W każdym razie, istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które dają sygnał, że nadszedł czas na zmianę.

Znaki ostrzegawcze
Bądź czujny, jeśli twój trener robi jedną z następujących rzeczy:

 • Ignoruje lub zbywa twoje pytania
 • Każe ci pracować tak ciężko, że przez wiele dni jesteś obolały. Obolałe mięśnie to norma, ale mimo wszystko powinieneś być wstanie wstać z łóżka.
 • Zaniedbuje jakąkolwiek część całkowitego programu lub zaleca poziom treningu, który jest dla ciebie zbyt trudny.
 • Zaleca suplementy lub zioła budzące wątpliwości. Zawsze zasięgnij poradę lekarza zanim zaczniesz cokolwiek przyjmować.
 • Diagnozuje urazy lub choroby zamiast skierować cię do lekarza.
 • Przerywa twoją sesję, by porozmawiać ze znajomymi lub odebrać telefon (chyba, że jest to nagła sytuacja lub nie można tego uniknąć)
 • Nie oddzwania ani nie odpisuje na maile.
 • Trener osobisty powinien cię obserwować, poprawiać twoją postawę i tłumaczyć, co robisz i dlaczego. Jeśli masz problemy, porozmawiaj z trenerem – może nie być świadomy twoich problemów. Innym sposobem jest przeprowadzenie rozmowy z trenerem lub przerwanie sesji i szukanie innego trenera. To twoje pieniądze i twoje ciało…masz prawo, by zyskać to, co chcesz, a dobry trener powinien to rozumieć.
  W jaki sposób pomóc trenerowi?
  Możesz pomóc trenerowi w wykonywaniu lepszej pracy będąc dobrym klientem.
  Skup się na tym, co robisz i staraj się nie spędzać zbyt dużo czas podczas sesji na rozmowie.
  Przygotuj się, jedząc odpowiednio wcześnie przed treningiem, przynosząc własny ręcznik i butelkę pełną wody.
  Zawiadom go z co najmniej 24 godzinnym wyprzedzeniem, jeśli musisz odwołać sesję lub zmienić jej termin.
  Jeśli masz pytania, zapisz je i przynieś na sesję – spędzisz mniej czasu gadając, a więcej ćwicząc.
  Jeśli masz problem ze swoim trenerem, zajmij się nim od razu.Pamiętaj, że twój trener jest po to, by cię prowadzić, ale to ty musisz wykonać całą robotę. Jeśli nie jesteś pewien co do swoich postępów albo w ogóle ich nie widzisz, umów się na spotkanie, na którym będziesz mógł omówić swoje obawy. Trening osobisty może pomóc ci w zbliżeniu się do celów, ale nie jest to magiczny sposób gwarantujący drogę na skróty.