Kim jest trener personalny?
Trener personalny powinien posiadać wykształcenie i certyfikat zdobyty za pośrednictwem organizacji fitness o wysokiej reputacji. Zadaniem tej osoby jest ocena twojego poziomu sprawności fizycznej, określenie twoich celów (lub pomoc w ich ustanowieniu), określenie problemów i ograniczeń, ustalenie programu i pomoc w zachowaniu motywacji szczególnie podczas pracy ponad twoim poziomem komfortu.
Trener zapewnia również:
– Wskazówki dotyczące osiągania celów
– Edukację na temat treningu siłowego, kardio i podstawowego odżywiania
– Powody, dla których będziesz pojawiać się na siłowni każdego dnia
– Odpowiedzialność i bezpieczeństwo
– Sposoby na śledzenie twoich postępów
Jak wygląda sesja treningowa?
Każda sesja zwykle trwa około godziny. Pierwsze spotkanie poświęcone jest na ocenę poziomu sprawności fizycznej, analizie pomiarów ciała oraz historii medycznej, a także na ustaleniu twoich celów. Bądź przygotowany do wejścia na wagę, do sprawdzenia poziomu twojej tkanki tłuszczowej oraz na odpowiadanie na specyficzne pytania dotyczące twoich celów. Później będziesz już spędzać każdą sesję na wykonywaniu ćwiczeń kardio, treningu z obciążeniem, ćwiczeń na elastyczność i innych czynności – w zależności od twoich celów i potrzeb. Twój trener pokaże ci w jaki sposób wykonywać ćwiczenia, pomoże określić, jak duże obciążenie powinieneś stosować i da ci wskazówki dotyczące sposobów na uzyskanie jak największych korzyści z każdego ćwiczenia.
Jakich cech szukać w trenerze personalnym?
Doświadczenie: Upewnij się, że twój trener ma doświadczenie, a zwłaszcza związane z twoimi celami. Na przykład, jeśli twoim celem jest kulturystyka, potrzebujesz kogoś kto zna się właśnie na tej dziedzinie. W zasadzie, WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE połączone z „wiekiem trenera” nie bez powodu znajduje się na górze tej listy. Młodsi trenerzy, często nie posiadają doświadczenia odnośnie eksploatacji ciała względem potrzebnej regeneracji oraz pozyskanych kontuzji gdyż po prostu tego nie doświadczyli (na sobie ani wystarczająco z klientami). A nawet jeśli doświadczyli, ich proces regeneracji różni się od osób dekadę starszych.
Wykształcenie: Trener osobisty powinien posiadać certyfikat i szkolenia nadane przez organizację sportową o dobrej reputacji. Wykształcenie sportowe lub powiązany stopień naukowy nie jest konieczny, ale im lepsze wykształcenie ma twój trener, tym lepiej to rokuje podczas twoich treningów.
Specjalista: Jeśli masz konkretny problem zdrowotny, uraz, schorzenie (lub np. masz problemy z sercem, cukrzycę, itd.) upewnij się, że twój trener zdobył kwalifikacje w danej dziedzinie i będzie współpracował z twoim lekarzem.
Dobry słuchacz: Dobry trener będzie słuchał uważnie tego, o czym mówisz i upewni się, że dobrze rozumie twoje cele.
Śledzenie postępów: Dobry trener będzie regularnie oceniał i zapisywał twoje postępy i zmieniał różne elementy, jeśli zacznie taka potrzeba.
Osobowość jest również ważna, ponieważ nawiążesz bliską współpracę z tą osobą. Upewnij się, że dogadujesz się ze swoim trenerem i nie czujesz się niezręcznie zadając mu pytania. Niestety często widywane są przypadki, kiedy trenerzy z właściwą osobowością nie posiadają adekwatnej wiedzy a ich podopieczni uważają ich za autorytet moralny dziedziny fitness.
Uwaga: Dobry trener będzie skupiony jedynie na tobie podczas twoich sesji.
You must belogged in to post a comment.