WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O DROPSETACH…

Stałe postępy w treningu...

wtorek, 28 Luty 2017

 Aby robić stałe postępy w treningu, kulturyści opracowali szereg technik i systemów szkoleniowych. Wykorzystują je, by bardziej intensywnie trenować swoje mięśnie. Systemy te zyskały popularność również u rekreacyjnych sportowców, którzy chcą by ich treningi były trudniejsze i bardziej efektywne. Jednym z takich systemów są dropsety...

Po co wykonywać dropsety?
Gdy wykonujesz ćwiczenia, przychodzi taki moment, gdzie nie możesz już kontynuować, ponieważ twoje mięśnie są zbyt wyczerpane. Chociaż możesz być już bardzo zmęczony, by dalej podnosić to samo obciążenie, nadal masz włókna mięśniowe, których do tej pory nie używałeś. Dropsety pozwalają zaangażować również te niewykorzystane włókna mięśniowe i kontynuować serię nawet wtedy, gdy normalnie musiałbyś już zakończyć trening.

Jak wykonywać dropsety?
Wykonywanie dropsetów to po prostu zmniejszanie obciążenia w miarę jak stajesz się coraz bardziej zmęczony. Jeśli wykonywałeś uginanie przedramion z np. 16kg hantlami, możesz być w stanie wykonać już jedynie 8 powtórzeń zanim osiągniesz pełne zmęczenie mięśni i będziesz musiał zakończyć. W tym momencie odłóż na bok 16kg hantle, weź 12kg i wykonaj z nimi tyle powtórzeń ile zdołasz, by naprawdę do końca zmęczyć mięśnie. Gdy tego dokonasz, odrzuć je i chwyć 8kg hantle, z którymi wykonać powinieneś jeszcze kilka dodatkowych powtórzeń. To było już drugie zmniejszenie obciążenia. Możesz oczywiście jeśli chcesz kontynuować, lecz standardem jest zmniejszać obciążenie 2-3 razy.

W jakich ćwiczeniach je najlepiej stosować?
Nie każde ćwiczenie nadaje się do wykonywania dropsetów. Ponieważ redukcja obciążenia powinna odbywać się szybko, najlepiej poniżej 5 sekund, należy dobrze dobrać ćwiczenia. Maszyny, linki wyciągu i hantle są świetne, lecz już np. sztanga nie, bo zmniejszenie obciążenia na obu końcach gryfu trwałoby zbyt długo.

Korzyści z dropsetów…
Dropsety pozwalają na wykorzystanie większej liczby włókien mięśniowych podczas wykonywania ćwiczeń, zatem świetnie intensyfikują trening. Trudniejszy trening prowadzi do zwiększenia wytrzymałości mięśni oraz do większej hipertrofii. Hipertrofia to proces budowania mięśni tak, by stawały się większe. Dropsety są cennym narzędziem dla każdego, kto chce zwiększyć intensywność i poziom trudności swoich treningów.

Uwagi!
Ponieważ dropsety przedłużają serie powyżej standardowego poziomu, zmuszają mięśnie do pracy o wiele cięższej niż zazwyczaj. Ta dodatkowa intensywność treningu może spowodować zwiększony ból w mięśniach. Dropsety są zaawansowaną metodą treningową i powinny być stosowane ostrożnie, dopóki twoje mięśnie nie będą na nie gotowe. Staraj się nie stosować ich zbyt często, ponieważ grozi to przetrenowaniem i zniwelowaniem możliwości pełnej regeneracji do kolejnego treningu.