Produkcja testosteronu zmniejsza się z wiekiem… Zmniejszenie wydzielania się testosteronu przez organizm mężczyzny może przyczynić się do wzmożonego odczuwania zmęczenia, bezsenności, osłabienia, zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej, braku motywacji, depresji i obniżenia libido. Spadek ten niekorzystnie wpływa także na kobiety, u których wywołuje on mniejszy poziom energii, osłabione libido, niepokój i depresję.
Produkcja hormonu wzrostu zmniejsza się z wiekiem… Wytwarzanie hormonu wzrostu w miarę upływu lat również się obniża i to zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, a cały proces, podobnie jak w przypadku testosteronu, zaczyna się około trzydziestki. Spadek produkcji tego hormonu ma znaczący wpływ na proces starzenia się, w tym zmniejszenie beztłuszczowej masy ciała, zmniejszenie gęstości kości, brak siły i depresję, a także ma negatywny wpływ na rozmnażanie się komórek (zmniejszenie elastyczności skóry oraz wolniejszy wzrost włosów i paznokci).
Spowolnij proces starzenia się poprzez połączenie ćwiczeń i zdrowego odżywiania… Na szczęście możemy znacząco obniżyć poziom spadku produkcji hormonów i spowolnić proces starzenia się poprzez właściwą kombinację ćwiczeń i żywienia. Zaledwie kilka (lecz niezwykle ważnych) modyfikacji twoich treningów oraz diety może mieć ogromny wpływ na wygląd, samopoczucie, wydajność i ogólną jakość życia.
Oto kilka ważnych wskazówek, które wszyscy powinniśmy przestrzegać:
1. Wykonuj ćwiczenia wysokiej intensywności… Udowodniono, że krótkie, bardzo intensywne ćwiczenia pobudzają produkcję testosteronu oraz hormonu wzrostu. Nie ma chyba bardziej kluczowej zmiany, której możesz dokonać w swoich treningach, gdy jesteś po trzydziestce, niż włączenie ćwiczeń wysokiej intensywności. Eksplozywny trening funkcjonalny lub ćwiczenia plyometryczne zaangażują włókna mięśniowe szybkokurczliwe i będą stymulować produkcję hormonu wzrostu oraz testosteronu, a także rozwój mięśni.
Z wiekiem, długie i powolne treningi staną się bezużyteczne, ponieważ głównym celem każdego treningu powinno być powrócenie do młodzieńczego tempa produkcji hormonów. Niestety, nadmierna ilość treningu wytrzymałościowego wywoła dokładnie odwrotny efekt.
2. Zwiększ spożycie niezbędnych aminokwasów… Nasze ciała są uzależnione od dostępności niektórych aminokwasów, by zarówno stymulować jak i optymalizować produkcję hormonu wzrostu. Aminokwasy takie jak glutamina, arginina i lizyna, przy dawkowaniu doustnym od razu po treningu i przed snem są skuteczne jeśli chodzi o uwalnianie hormonu wzrostu, przy odpowiedniej intensywności treningu. Aminokwasy te występują w białku takim jak np. mięso ryb, kurczak, jajka i chude mięso, lecz mogą być także skutecznie uzupełnione suplementami.
You must belogged in to post a comment.