TRENOWANIE NA WYŻSZYM POZIOMIE…

10 sposobów na które sabotujesz swój trening...

piątek, 21 Październik 2016

Jeśli trenujesz od ponad ośmiu tygodni i nie zauważyłeś jeszcze postępów, istnieje spora szansa, że jeden z tych cichych „opóźniaczy” dostał się do twojego programu fitness. Mając świadomość złych nawyków i ich oddziaływania możesz je eliminować ze swojej rutyny treningowej i obserwować, jak postęp do Ciebie wraca.

Oto niektórzy najbardziej znani złoczyńcy, których powinieneś się wystrzegać;


1.Brak rozgrzewki…Każdy dobry trener powie ci, że odpowiednia i wydajna rozgrzewka jest niezbędna dla treningu, zwłaszcza dynamiczna, w której poruszasz się według odpowiednich schematów ruchowych. „Brak rozgrzewki może obniżyć efektywność treningu i zwiększyć szansę na odniesienie urazu”.  „Twoje mięśnie nie będą wystarczająco elastyczne, co może prowadzić do ich naderwania, które z kolei spowoduje długoterminową przeszkodę i konieczność regeneracji”.

2.Jedzenie zbyt mało…„Ilość energii, którą umieszczasz w ciele będzie miała wpływ na reakcję treningową”.  Na przykład, jeśli chcesz budować mięśnie, musisz przyjmować więcej paliwa. Dodatkowo, by stracić wagę, potrzebujesz odpowiedniego rodzaju paliwa. Jeśli organizmowi brakuje odpowiedniego źródła energii do spalania, skorzysta on z innego źródła – z mięśni.

3.Brak stosowania ruchów przeciwstawnych… Wielu trenerów zaleci stosowanie ruchów przeciwstawnych podczas treningu, jak zestawienie wyciskania na ławce z wiosłem. Zapominanie o niektórych ćwiczeniach i grupach mięśniowych (zazwyczaj o plecach, mięśniach dwugłowych ud i o mięśniach pośladkowych) może prowadzić do braku równowagi. „Brak równowagi mięśniowej może powodować urazy spowodowane przeciążeniem, jak naderwanie tylnego więzadła krzyżowego związane z dominacją mięśni czworogłowych, a to z kolei sprawi, że nie będziesz mógł chodzić na siłownię co najmniej przez dziewięć miesięcy”. Dziewięć miesięcy bez treningu? To może oznaczać całkowitą utratę rezultatów, które już zaobserwowałeś.

4.Trenowanie z ograniczonym zakresem ruchu… Bardziej popularne w społeczności kulturystycznej częściowe powtórzenia lub trenowanie w ograniczonym zakresie ruchu może prowadzić do „ograniczonego zakresu siły i mobilności”.  Przestrzega również przed używaniem dużych obciążeń, które są poza zakresem tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ponieważ takie postępowanie zwiększa ryzyko urazu. Czy kiedykolwiek widziałeś osobę nadrywającą ścięgno w kolanie podczas schodzenia z krawężnika? Może się tak stać, ponieważ dana osoba nie wykonuje pełnych przysiadów i nie jest przyzwyczajona do używania kolan, by stabilizować ciało podczas jakiegokolwiek ruchu innego niż przysiad do połowy głębokości.