TAJEMNICA SUPERSERII…

TAJEMNICA SUPERSERII…

TAJEMNICA SUPERSERII… 300 444 admin

„Moje treningi trwają zbyt długo.”
„Nie wiem co robić przez wyznaczone 2-5 minut odpoczynku pomiędzy seriami.”
„Jestem znudzony dotychczasowym treningiem.”

To narzekania często słyszane na siłowniach, w których większość ludzi trenuje w standardowy sposób. Z reguły to ćwiczenie po ćwiczeniu, kończąc wszystkie serie jednego, przed przejściem do kolejnego. Zanim się zorientujesz, półtorej godziny mija, a ty masz jeszcze trzy ćwiczenia do zrobienia.

Wypróbuj superserie…To nie jest najnowszy, cudowny sposób na trening. Możliwe jest wykorzystanie superserii w niewłaściwy sposób, a w rezultacie zmniejszenie efektywności treningu. Lecz, gdy wykonywane są prawidłowo, mogą poprawić wyniki i wydajność sesji treningowych. Superserie są dobre prawie dla każdego, kto stara się jak najlepiej wykorzystać swój czas na siłowni, a zwłaszcza dla ludzi, którzy łatwo się rozpraszają podczas treningów. Sprawiają, że masz czym się zająć. Rozglądając się po internecie możesz natrafić na termin „superseria” używany tak luźno, że w zasadzie nie mówi on nic konkretnego. Zacznijmy od punku wyjścia.

Czym są superserie? Superserie to schemat treningowy, w którym seria jednego ćwiczenia, nazwijmy dla przykładu „A1” w programie, wykonywana jest na zmianę z inną, nazywaną „A2”. A1 i A2 powinny być ćwiczeniami na przeciwne grupy mięśniowe (antagonistyczne) takimi jak np Biceps i Triceps. Największą zaletą Superserii jest czas jaki zaoszczędzasz ponieważ wykonujemy ćwiczenie A1 i A2 bez przerwy. Przykład:
A1: Wyciskanie na klatkę  6-8 powtórzeń
A2: Podciąganie się na drążku, 6-8 powtórzeń

Dlaczego superserie są tak dobre? Trzymając się tego samego przykładu ćwiczeń, zastanów się ile czasu potrzebujesz na ukończenie ich bez stosowania superserii??:
A: Przysiad, 4 serie, 6-8 powtórzeń, 60- 120 sek przerwy
A: Podciąganie się na drążku, 4 serie, 6-8 powtórzeń, 60-120 sek przerwy
Z kolei użwając superserii oszczędzasz 1/2 czasu przeznaczonego na odpoczynek. To osiem dodatkowych minut, które możesz wykorzystać na masaż na wałku piankowym na początku i końcu treningu. Dodaj jeszcze jedną superserię o podobnych parametrach, a oszczędzisz już nie 8, a 16 minut!
W superseriach chodzi przede wszystkim o to, by zwiększyć „gęstość” treningu, czyli ilość pracy, wykonanej w danym przedziale czasu. Osiągając to nie tylko twoje treningi staną się bardziej wydajne, ale też sam odczujesz dodatkowe korzyści, ponieważ będziesz więcej czasu spędzać w ruchu.