SZTUKI WALKI – UROZMAICENIE TRENINGU…

SZTUKI WALKI – UROZMAICENIE TRENINGU…

SZTUKI WALKI – UROZMAICENIE TRENINGU… 310 446 FitNow - treningi personalne

W kwietniu 2003 przeprowadzono badania nad koreańską sztuką walki Soo Bahk do (SBD), by porównać osoby w średnim wieku, które uprawiają tę sztukę, z grupą mało aktywnych ludzi. Grupa badawcza składała się z 18 osób, z których 14 stanowili mężczyźni i 4 kobiety, w wieku pomiędzy 40 a 60 lat. 9 osób stanowiły osoby uprawiające SBD, a kolejne 9 to osoby mało aktywne. Uczestników dopasowano pod względem wieku i płci.
Zbadano następujące elementy: skład ciała, równowaga, elastyczność, siła mięśni czworogłowych, siła uścisku, wytrzymałość mięśniową i zdolność aerobową. Wyniki badań były zaskakujące i dawały jednoznaczny wynik. Osoby praktykujące SBD miały większą zdolność aerobową, lepszą równowagę, elastyczność, wytrzymałość mięśniową i siłę, a także mniej tkanki tłuszczowej (ze znaczną 12 % różnicą) niż grupa mało aktywna. Osoby uprawiające SBD były w stanie wykonać prawie 250% więcej pompek i dwa razy więcej przysiadów w określonym czasie. SBD jest wspaniałą formą ćwiczeń, która zwiększa sprawność fizyczną wśród osób dorosłych.

Co powinienem wybrać? Istnieje tyle różnych odmian sztuk walki, a wiele z nich oferuje inne style treningowe i metodologię. Najbardziej popularne sztuki walki do Taekwondo, Karate, Tai Chi i Kung fu. Uprawianie sztuki walki jest nie tylko korzystne dla ciała, ale również dla umysłu. Większość lekcji ma na celu zwiększenie skupienia i dyscypliny. Dodatkowym bonusem będzie poczucie spełnienia, gdy zdasz egzamin na kolejny pas.
Zanim podejmiesz decyzję jaka sztuka walki jest odpowiednia dla ciebie, powinieneś poświęcić trochę czasu na odwiedzenie szkoły i oglądanie lub branie udziału w jednych lub dwóch zajęciach zapoznawczych.

Wady… Mimo, że trudno jest znaleźć negatywne strony trenowania sztuk walki dla sprawności fizycznej, taki rodzaj treningu może zwiększać obciążenie stawów (w zależności od sztuki walki). Dlatego osoby z tego rodzaju problemami powinny indywidualnie dopasować technikę i trening w trakcie czasu adaptacyjnego.

Podsumowując, dowiedziono, że sztuki walki są wspaniałą alternatywną dla treningu sprawności fizycznej i dostarczają trenującemu umiejętności oraz zdolności fizyczne, które można uzyskać trenując z obciążeniem lub po prostu na siłowni.