Neutralna pozycja…
Wyciągniesz najwięcej korzyści z ćwiczeń brzucha, jeśli leżąc na podłodze przyjmiesz pozycję „neutralnej miednicy”. Oznacza to, że miednica i klatka piersiowa powinny być w jednej linii. Naucz się tej pozycji leżąc na plecach z kolanami na krześle i rękami wyciągniętymi w stronę sufitu. Gdy robisz wdech, brzuch powinien unosić się pierwszy, przed klatką, a plecy powinny leżeć płasko na podłodze.
Unieruchomienie tułowia…
Stabilny tułów daje nam podstawę, na której możemy budować resztę ciała. W celu zwiększenia stabilności, wykonuj ćwiczenia, które polegają na unieruchomieniu tułowia przed zginaniem, prostowaniem i rotacją. W innych słowach nazywamy to ćwiczeniami izometrycznymi korpusu. Dobrym przykładem ćwiczeń jest:
- przenoszenie końca sztangi z boku na bok
- dookoła świata
- deska (mostek w podporze na łokciach)
Nie izoluj…
Pomyśl o swoim tułowiu jak o centralnym punkcie, przez który przechodzi cała siła. By go wzmocnić, wykonuj ćwiczenia, które wymagają zaangażowania kończyn w ruch w przeciwnych kierunkach, gdzie tułów pomaga utrzymać równowagę. Przykładem takiego ćwiczenia może być ustawienie się w pozycji klęczącej na jednym kolanie i wykonywanie wyciskania hantli w pionie.
Generowanie impulsu…
Pierwsze trzy strategie skupiają się na tym, by tułów był stabilny, gdy przekazuje siłę. Lecz przecież można go także wykorzystać do generowania siły. W jaki sposób? Pomyśl np. o kopaniu wielkiego worka treningowego. Rozluźnij mięśnie tułowia i skup się na przeniesieniu siły na nogę, a następnie silnie napnij mięśnie tułowia przy uderzeniu.
You must belogged in to post a comment.