SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA…

RÓWNOWAGA, KOORDYNACJA, SIŁA...

czwartek, 2 Czerwiec 2016

Co to znaczy być sprawnym fizycznie? Zastanów się? Czy to zdolność to przebiegnięcia 5K? Do wykonania podciągnięcia? Zachowanie sześciopaka? Odpowiedzi będzie wiele, ale najlepsza definicja to: Im bardziej sprawny fizycznie jesteś, tym lepiej potrafisz kontrolować swoje ciało i tym bardziej jesteś przygotowany na nieoczekiwane...

Niewiele umiejętności poprawia te cechy tak dobrze jak stanie na rękach – a fakt, że jest to najlepiej wyglądające ćwiczenie na świecie jest miłym bonusem!

1.Przyjrzyj się staniu na rękach! Prawidłowe stanie na rękach to symfonia siły, równowagi, koordynacji i propriocepcji – co oznacza, że poprawia naszą świadomość ciała.
To wielka sprawa: Trenowanie ciała, by stać się świadomym tego, jak jest ono ułożone w przestrzeni daje sporo korzyści. Nie tylko zmiejsza ryzyko odniesienia urazów (na przykład skręcenie kostki jest często powiązane ze słabą proprocepcją dolnej części ciała), ale ujawniono również, że to ćwiczenie wpływa nawet na poprawę inteligencji. Poważnie! Badania przeprowadzone niedawno w Niemczech ukazały, że zaledwie po dwóch sezonach trenowania równowagi (co poprawia zdolność mózgu do monitorowania propriocepcji), mózg zaczął rozwijać nową szarą materię, co wpływa na poprawę pamięci, dłuższe skupianie uwagi i lepsze zdolności uczenia się.
Wszystkie te nadludzkie korzyści płynące z równowagi są wspaniałe, ale stanie na rękach to również świetne ćwiczenie pod kątem zwiększania siły. Praktycznie wszystkie mięśnie ciała muszą ze sobą współpracować, by utrzymać pozycję, ale jest to ćwiczenie dobre również, jeśli chodzi o wzmacnianie korpusu i rozwijanie silnych, stabilnych ramion. Korzyści te mają duże przełożenie na podnoszenie ciężarów i ogólne zdolności fizyczne i co może zaskakiwać, stanie na rękach niesie za sobą bardzo niskie ryzyko odniesienia urazów dopóki nie upadniesz zbyt mocno!