SPECJALNY TRENING TUŁOWIA DLA SPORTOWCÓW…

SPECJALNY TRENING TUŁOWIA DLA SPORTOWCÓW…

SPECJALNY TRENING TUŁOWIA DLA SPORTOWCÓW… 300 480 FitNow - treningi personalne

4. Skłony w bok z obciążeniem nad głową
To ćwiczenie jest bardzo efektywne dla wszystkich mięśni tułowia. By je wykonać, stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder i trzymaj obydwoma rękami hantlę, dysk, albo piłkę lekarską nad głową. Unikając ruchów do przodu, do tyłu, a także skrętów, pochyl się w jedną stronę trzymając ręce uniesione nad głową. Ugnij się w jedną stronę, na tyle, na ile pozwala twoja elastyczność, a następnie wróć do środkowej pozycji. Natychmiast zegnij się w drugą stronę. Kontynuuj ćwiczenie przez zaplanowaną ilość powtórzeń. Sekretem tego ćwiczenia jest długa dźwignia utworzona poprzez trzymanie ciężaru nad głową.

5.  Wspinaczka górska z piłką stabilizacyjną
To nietypowe ćwiczenie jest dynamicznym ćwiczeniem stabilizującym, które wymaga utrzymania pełnej kontroli nad tułowiem, pomimo ruchu wykonywanego nogami. Jest to główna funkcja mięśni tułowia w sporcie, co sprawia, że ćwiczenie jest bardzo wartościowe dla sportowców. Umieść ręce po dwóch stronach średniej piłki stabilizacyjnej, tak byś znalazł się w pozycji do pompki. Napnij mięśnie tułowia najmocniej jak możesz, by zapewnić pełną stabilizację pozycji. Powoli podciągnij jedno kolano, a następnie drugie, w kierunku klatki piersiowej, upewniając się, że środkowa część ciała nie wykonuje żadnego ruchu. Pamiętaj, by nie wstrzymywać oddechu. Im szybciej poruszasz nogami, tym więcej ruchów piłki będziesz musiał stabilizować, co sprawi, że ćwiczenie będzie bardziej wymagające. Spróbuj unieść swoje stopy na ławce do ćwiczeń.

6. Taczka z Power Wheel lub ze sztangą
Jednym z najbardziej wymagających ćwiczeń korpusu, które możesz wykonać jest tzw. „taczka”, którą można trenować przy użyciu obciążonej sztangi lub Power Wheel zaprojektowanego specjalnie dla tego ćwiczenia. Jeśli korzystasz ze sztangi, umieść 5-10-kilogramowe obciążenie z każdej strony i zabezpiecz je odpowiednio. Uklęknij na macie do ćwiczeń przed sztangą i umieść obydwie ręce rozstawione na szerokość ramion na gryfie. Jednocześnie zacznij odwodzić biodra oraz ramiona, żeby pochylić się do przodu i odepchnij sztangę od siebie. Trzymaj tułów napięty by uniknąć rozciągnięcia kręgosłupa – jeśli czujesz dyskomfort w dolnej części pleców, za mocno się pochylasz. Zatrzymaj się w najszerszej pozycji na 1-2 sekundy, zanim ugniesz biodra i użyjesz mięśni brzucha oraz ramion by wrócić do pozycji klęczącej. To ćwiczenie jest wymagające nawet dla najsilniejszego tułowia! Jeśli dojdziesz do momentu, w którym będziesz mógł wykonać 20 powtórzeń na kolanach, będziesz gotowy by wykonać ćwiczenie w pozycji stojącej. Ale uważaj, może się tak zdarzyć, że będziesz w stanie wykonać tylko jedno powtórzenie tego bardzo trudnego ćwiczenia.

Podsumowanie… Nie jest to wyczerpująca lista ćwiczeń, ale każde z nich dostarczy odpowiedniego treningu i będzie stanowić wyzwanie dla mięśni twojego tułowia, dzięki czemu staną się silniejsze. Jednak nie próbuj wykonać ich wszystkich podczas jednego treningu – wybierz 2-3 dziennie, ale w nie następujące po sobie dni i wykonuj po 2-3 serie każdego z nich, żeby osiągnąć lepsze wyniki.