SPECJALNY TRENING TUŁOWIA DLA SPORTOWCÓW…

SPECJALNY TRENING TUŁOWIA DLA SPORTOWCÓW…

SPECJALNY TRENING TUŁOWIA DLA SPORTOWCÓW… 300 480 FitNow - treningi personalne

Mity dotyczące treningu tułowia…Trening tułowia często otacza aura tajemniczości i worek błędnych informacji, więc zanim spojrzymy na to, co powinniście robić, przyjrzyjmy się najpierw temu, czego powinniście unikać…
1. Pozbywanie się tłuszczu z niepożądanych miejsc na ciele;
Wiele osób ma błędne przekonanie, że trening tułowia w magiczny sposób wytopi tłuszcz ze środkowej części ich ciała. Niestety, to nie jest prawda. Ćwiczenie mięśni brzucha, mimo że jest bardzo ważne, nie sprawi, że warstwa tłuszczu zniknie w cudowny sposób. Redukcja tkanki tłuszczowej odbywa się dzięki obniżeniu ilości spożywanych kalorii lub dzięki zwiększeniu intensywności ćwiczeń.
2. Duża ilość powtórzeń podczas treningu tułowia;
Mięśnie korpusu, czyli mięsień prosty brzucha, prostownik kręgosłupa, mięśnie skośne oraz mięśnie poprzeczne brzucha, składają się głównie z szybkokurczliwych włókien mięśniowych lub z włókien typu IIb. Włókna typu IIb są znane ze swej zdolności do produkowania dużych pokładów siły w krótkim czasie i dzięki temu są bardzo mocne. Jedynym sposobem na wytrenowanie tych mocnych mięśni są mocne ćwiczenia. Mięśnie twojego tułowia muszą być w stanie wytworzyć oraz oprzeć się ogromnej sile i właśnie w ten sposób powinno się je trenować. Duża ilość powtórzeń (20-100) nie rozwinie siły potrzebnej do uprawiania sportu. Jeśli okaże się, że możesz wykonać więcej niż 20 powtórzeń jakiegoś szczególnego ćwiczenia na mięśnie tułowia, powinieneś znaleźć sposób, by utrudnić sobie to ćwiczenie.
3. Skrócone powtórzenia;
Bardzo często, szczególnie podczas zajęć treningowych, można zobaczyć ludzi wykonujących skrócone powtórzenia brzuszków na końcu serii. Palące uczucie, którego się wtedy doświadcza, kojarzone jest (całkiem błędnie) z redukcją tłuszczu. Skrócone powtórzenia = dostosowane do nich skrócenie, co oznacza, że mięśnie brzucha stracą nieco swojej elastyczności i w efekcie będą potrzebowały więcej rozciągania. Skrócone mięśnie brzucha mogą być przyczyną zaokrąglonej dolnej części pleców, a to z kolei może prowadzić do urazów. Powiedz stanowcze NIE skracaniu powtórzeń!
4. Kołyski do brzuszków są efektywne;
Ramy, które ludzie często stosują na siłowni żeby „bezpiecznie” wykonać ćwiczenia na mięśnie brzucha, mogą spowodować więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza u ludzi uprawiających sport zawodowo. Kołyski zmuszają cię do poruszania się w kontrolowany sposób i kładą 100% nacisku na mięsień prosty brzucha znajdujący się z przodu środkowej partii ciała. Niestety, ma to niewiele wspólnego z wymaganiami stawianymi twojemu tułowiu przez wielokierunkowy świat sportu. Każde urządzenie, które ma sprawić, że ćwiczenia na mięśnie brzucha będą łatwiejsze jest bezużyteczne dla zawodowych sportowców.
5. Ćwiczenie zbyt ciężko i zbyt intensywnie;
Mięśnie korpusu nie różnią się zbytnio od bicepsów, znajdujących się z przodu ramienia, ani od mięśni dwugłowych z tyłu nóg, ale, z jakiegoś powodu, wielu ludzi trenuje mięśnie brzucha inaczej niż resztę mięśni. Jak już wcześniej wspomniano w tym artykule, mięśnie tułowia składają się głównie z szybkokurczliwych włókien oraz z włókien typu IIb, na które lepiej działają intensywne i nieczęste treningi. 2-3 razy w tygodniu to idealna ilość treningów tułowia, tak jak innych części ciała. Uważaj także, aby nie przetrenować swojego tułowia…mięśnie w środkowym odcinku ciała wspierają i chronią kręgosłup przed urazami, a ich nadwyrężenie może zwiększyć ryzyko urazu kręgosłupa. Staraj się zawsze trenować intensywnie, ale upewnij się, że nie przesadzasz, aby zdrowie twojego kręgosłupa nie było zagrożone.