SPALANIE KALORII…

Kluczowe zmienne wpływające na pozytywne rezultaty...

poniedziałek, 25 Listopad 2019

3. Sen Trzeci ważny aspekt to sen. Ma on działanie raczej pośrednie, niż bezpośrednie, ale wiesz na pewno, że im więcej śpisz, tym więcej masz energii na treningi, co przekłada się na lepszą ich jakość.
To oznacza, że będziesz trenować ciężej, z większym obciążeniem, krótszymi okresami odpoczynku oraz usprawnioną regeneracją pomiędzy sesjami treningu siłowego (sen to najlepsza forma regeneracji).

Sporo ostatnio o Kortyzolu w miediach.  Tzw hormonu stresu i otyłości.  Jednym ze skutków działania kortyzolu, jest podniesienie poziomu glukozy we krwi, gdyż organizm w sytuacjach stresowych potrzebuje więcej energii.  Długotrwale podniesiony poziom cukru we krwi blokuje spalanie tkanki tłuszczowej, może prowadzić do insulinooporności i cukrzycy.
I tutaj kluczowe odniesienie do snu.  Poziom kortyzolu uzależniony jest od regeneracji naszego organizmu, a kluczowym ogniwem jest wypoczynek, zwłaszcza sen.  Aby obniżyć poziom tego hormony, lub utrzymać go w normie, musimy pomyśleć jak zapewnić sobie możliwą koniunkturę do regeneracji.

Czynniki, które nie wpływają na spalanie kalorii;

Mimo wszystkich powyższych czynników, które będą pozytywnie wpływać na ilość kalorii spalanych podczas sesji treningowych, ważne jest również, by znać te, które na tą ilość nie mają wypływu.

1. Jedzenie przed aktywnością fizyczną Pierwszy czynnik, który nie wpływa na spalanie kalorii jest fakt, czy jesz przed rozpoczęciem ćwiczeń. W zasadzie jedyną możliwością, by posiłek przed treningiem miał wpływ na spalanie kalorii jest sytuacja, gdy nie spożyłbyś tego posiłku. Wówczas po prostu nie byłbyś w stanie ćwiczyć z maksymalną intensywnością, co wpłynęłoby na zmniejszenie ilości spalonych kalorii.

2. Pora dnia, o której trenujesz Ostatni czynnik, o którym wiele osób ma błędne wyobrażenie, to teoria, że pora dnia ma wpływ na spalanie kalorii podczas sesji treningowej. Tym, co wpływa na spalanie kalorii jest intensywność treningu, więc ważne jest przede wszystkim, by trenować wtedy, gdy czujesz się najlepiej. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem i do przerwy na lunch twoje ciało pracuje na zmniejszonych obrotach, to fakt, że w porannym treningu nie jesteś w stanie osiągnąć maksymalnych obciążeń. Nie oznacza to jednak, że poranek to zła pora na trening, lecz raczej, że twoja wydajność jest inna.
Pamiętaj, by zwrócić uwagę na te punkty/sugestie. Uzyskiwanie efektów w spalaniu tłuszczu za pomocą treningów jest ważne, jeśli twoim celem jest schudnięcie, ponieważ będzie zwiększać deficyt kalorii na twoją korzyść. Dostosuj swoje odżywianie, a na pewno poczujesz się lepiej….