Smocza flaga wykonywana jest przez usztywnienie ciała na ławce lub na desce, blokując ramiona w stałej pozycji. Nogami poruszasz tak, jakbyś wykonywał coś w rodzaju przeciwnych brzuszków, ale twoim zadaniem jest unieść nie krótki i naturalnie naprężony korpus lecz niemal całe ciało od klatki piersiowej po czubki palców u stóp. Trudność polega na tym, że opierasz się wyłącznie na górnej części pleców. Oprócz tego kawałka pleców oraz rąk, żadna inna część twojego ciała nie dotyka podłoża. To bardzo ważne. Uważaj też, by podczas obniżania nóg, nie zginać się w pasie. Biodra muszą pozostać na jednej wysokości, by zakończyć w linii prostej z nogami.
Dlaczego smocza flaga jest taka dobra? To ćwiczenie angażuje cały tułów do pracy. Wykonywanie ćwiczeń izolacyjnych na poszczególne partie mięśni tułowia nie sprawdza się w realnym świecie. Sztywniejszy tułów podczas przysiadów, martwych ciągów, wyciskania, rwania, jazdy na nartach, desce, podczas wykonywania ciężkich czynności domowych itp., to właśnie wzmacniane jest przez smoczą flagę. Długi czas napięcia mięśni i pełne zaangażowanie ciała zawsze będzie korzystne w dłuższej perspektywie.
Kiedy stosować smoczą flagę? To ćwiczenie zazwyczaj wykonuje się po treningu. Wiesz wtedy, że twoje ciało jest rozgrzane, a żadne z głównych ćwiczeń treningu nie ucierpi już na technice przez smoczą flagę. To naprawdę poważne ćwiczenie mocy i pełna regeneracja pomiędzy seriami jest koniecznością, by w każdym powtórzeniu dać z siebie wszystko.
Co jeśli nie jestem w stanie wykonać smoczej flagi? Można modyfikować technikę, by ułatwić trenowanie tego ćwiczenia, jeśli nie jesteś w stanie wykonać go od razu. Możesz np. wykonywać same negatywne powtórzenia. Czyli opuszczasz ciało jak najwolniej, a następnie podkulasz pięty i unosisz z powrotem do punktu wyjścia. Możesz także obniżać ciało powoli, tak nisko jak dasz radę, a następnie podwinąć nogi do klatki piersiowej, zamiast unosić je w górę i utrzymywać ciało prosto. Uznaj to za już nieco wyższy poziom. Jeśli będziesz w stanie w pełni kontrolować opuszczanie ciała oraz zatrzymanie w poziomie w lini prostej, możesz spokojnie przejść do wykonywania pełnego ćwiczenia.
You must belogged in to post a comment.