ROZJAŚNIENIE KLUCZOWYCH ELEMENTÓW KULTURYSTYKI

ROZJAŚNIENIE KLUCZOWYCH ELEMENTÓW KULTURYSTYKI

ROZJAŚNIENIE KLUCZOWYCH ELEMENTÓW KULTURYSTYKI 350 509 FitNow - studio treningów

 

Proporcja i symetria

Zacznę mówiąc, że osiągnięcie perfekcyjnie proporcjonalnej i idealnie symetrycznej sylwetki jest prawie niemożliwe. Nawet ludzie w typie Franka Zane, Steeve’a Reeves, Boba Paris i Lee Labrada nie osiągnęli idealnej proporcjonalności i symetrii. Jeśli oni nie są perfekcyjni to jakie ty masz szanse? Cóż, przede wszystkim twoja genetyka ma znaczący  wpływ na to jakie ciało zbudujesz, a przede wszystkim odpowiednia struktura kości.

Proporcja

Gdy mówimy o proporcji, patrzymy na ciało jak na całość, porównując wszystkie jego części. Posiadnie opowiednich proporcji jest miłe dla oka…przyjemnie się na nie patrzy, a osoby które mają takie ciało z pewnością mogą być z niego dumne.

Osiągnięcie proporcji poza obszarem genetyki jest procesem kreatywnym. To znacznie trudniejsze niż zwykłe budowanie masy mięśniowej i wymaga odpowiedniego oka, które dostrzega równowagę między mięśniami, dużego skupienia oraz odpowiednich, precyzyjnych technik trenowania. Wielu młodych kulturystów wpada w pułapkę tzw. ciała plażowego, które bardzo trudno później naprawić. Taki kształt ciała jest wynikiem zbytniego przykładania wagi do klatki piersiowej oraz ramion, czyli tych części, które są najbardziej widoczne na plaży. Często towarzyszy temu pytanie „jak dużo możesz wycisnąć na ławce?” Brzmi znajomo? To również najczęstszy powód „kurzych nóżek”. Nóg, które są za słabo rozwinięte w porównaniu z górną częścią ciała – czyli coś, czego zdecydowanie nie chcesz osiągnąć! Każda grupa mięśniowa musi być stymulowana w takim samym stopniu, by możliwe było zachowanie odpowiednich proporcji. Jeśli nie uda nam się w ten sposób trenować, będziemy musieli później nadrabiać braki, co potrafi być bardzo frustrujące i trudne do osiągnięcia. A jeśli chodzi o symetrię…

Symetria

Symetria i proporcja idą w parze i są dość bliskoznaczne, jednak symetria jest bardziej precyzyjna. Symetria to porównanie rozmiaru i kształtu grup mięśniowych po lewej i prawej stronie ciała. Powinieneś zauważyć, że dane mięśnie są takie same po obu stronach, jak w przypadku prawego i lewego bicepsa. Czy istnieje pułapka jeśli chodzi o symetrię? Oczywiście, że tak! Ważnym aspektem w zachowaniu symetrii pomiędzy mięśniami jest zachowanie odpowiedniej formy podczas treningu. Jeśli twoja postawa nie jest poprawna, wpłynie to negatywnie na sposób, w jaki pracujesz nad mięśniami, co w końcu zacznie wpływać na symetrię. Powinieneś również pilnować, by silne mięśnie nie nadrabiały za słabe. Ważne, by podczas treningu używać tego samego obciążenia na obydwie strony ciała (np. na lewą i prawą rękę) i by głównie używać wolnych ciężarów oraz linek wyciągu. Używanie sztangi i maszyn może w końcu zacząć działać przeciwko symetrii ponieważ ciało często będzie kompensować silną stroną za tą słabą. Jaki jest cel ostateczny…?

Sylwetka idealna

Twoim celem od samego początku powinno być rozwinięcie sylwetki idealnej. Chcesz stworzyć wrażenie, że mięśnie są podkreślone, mają głębię, pełność i kształt. Idealna proporcja i symetria zostały opisane jako ciało w kształcie litery „X”. Góra „X” przedstawia szerokie ramiona, nieco niżej to szerokie plecy (mięśnie najszersze grzbietu), sam środek to talia, a dolna cześć do długie nogi o szerokich mięśniach czworogłowych. Najniższa cześć „X” to pełne łydki o kształcie diamentów.

Podsumowując, masa, proporcja i symetria to połączenie elementów, które trudno osiągnąć i dlatego tylko niewielu udaje się trafić do rankingu profesjonalistów IFBB. Możesz osiągnąć swój najlepszy wygląd nieustannie śledząc swoją sylwetkę, kontrolując rozrost i rozwój (obszerne, nadmiernie rozwinięte mięśnie niszczą kształt), trenując mądrze i wybierając odpowiednie ćwiczenia (niektóre z nich rozwijają inne rejony tego samego mięśnia) będziesz na dobrej drodze do zbudowania idealnego (lub prawie idealnego) ciała!