PRZED TRENINGIEM…

PRZED TRENINGIEM…

PRZED TRENINGIEM… 300 474 FitNow - treningi personalne

Dla wielu ludzi chodzenie na siłownię i natychmiastowe wskakiwanie na bieżnię lub chwytanie w ręce hantli wydaje się być takie łatwe, natomiast poświęcenie 10 lub 15 minut na odpowiednie przygotowanie ciała do pracy to już zupełnie inna historia. Rozgrzewka jest niezbędna do wykonania dobrego treningu oraz kluczowa dla zachowania gibkości i elastyczność !!! Odpowiednio skonstruowana przygotowuje do pracy układ nerwowy, rozgrzewa mięśnie, zwiększa przepływ krwi, dopływ tlenu i składników odżywczych do mięśni. Pobudza również umysł do ćwiczeń i działania. Nierozgrzane mięśnie są bardziej podatne na urazy.
“Ok, to może po prostu wykonam kilka skłonów i rozciągnę mięśnie czworogłowe ud zanim zacznę ćwiczyć przysiady. Wystarczy?” W sumie nie. Najnowsze badania wskazują, że statyczne rozciąganie niewiele pomaga w zwiększaniu elastyczności i zapobieganiu urazom. Lepszym wyborem przed ćwiczeniami jest rozciąganie dynamiczne.

Podstawy rozciągania dynamicznego; Dynamiczne rozciąganie to aktywna forma ruchu. Więc zamiast siadać i podciągać lub wypychać nogi i ręce, nieustannie się poruszasz. Aktywny ruch pomaga zachować wyższą temperaturę ciała. Badania dowodzą, że dynamiczne rozciąganie lepiej przygotowuje ciało do pracy niż rozciąganie statyczne i jest dużo lepsze jeśli chodzi o elastyczność i pełen zakres ruchów.
By wykonać rutynę dynamicznego rozciągania, wybierz od 3 do 4 ruchów przedstawionych poniżej. Wykonaj je w formie treningu obwodowego albo w kilku seriach każdego ćwiczenia. 5-7 minut truchtu przed rozpoczęciem dynamicznego rozciągania to dobry pomysł.

Koniec z rozciąganiem statycznym? Naukowcy sugerują, że rozciąganie statyczne to wspaniały sposób na ochłonięcie po sesji treningowej. A jeśli musisz rozluźnić mięśnie, które spełniają główne funkcje ruchowe, czasem jest jedynym dobrym sposobem. Nie rozciągaj głównych mięśni spełniających funkcje ruchowe, gdy je trenujesz – rozciąganie mięśni klatki piersiowej pomiędzy seriami wyciskania na ławce to zły pomysł.
Podsumowując, rozciąganie dynamiczne przed treningiem i statyczne po treningu to najlepszy sposób na rozgrzewkę i ochłonięcie. Poświęcając czas na rozgrzewkę i rozciąganie przed treningiem, zmniejszasz ryzyko odniesienia urazów i ewntualnych komplikacji.