PROSTE NAWYKI POMAGAJĄCE POZBYĆ SIĘ ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW

PROSTE NAWYKI POMAGAJĄCE POZBYĆ SIĘ ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW

PROSTE NAWYKI POMAGAJĄCE POZBYĆ SIĘ ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW 300 450 FitNow - studio treningów

Poprzednie generacje były na co dzień bardziej aktywne niż obecnie większość z nas. Skonstrowanie nowoczesnych urządzeń wykonujących za nas prace domowe, pasywna rozrywka jak telewizja lub gry komputerowe, zmniejszone zapotrzebowanie na wykonywanie prac manualnych oraz częstsze korzystanie z samochodu to czynniki, które znacząco przyczyniły się do zmniejszenia naszej codziennej aktywności fizycznej. Wielu z nas spędza większą część dnia siedząc za biurkiem, w samochodzie lub na sofie, oglądając telewizję i nawet przy najsilniejszej woli na świecie, trzy godziny w tygodniu spędzone na siłowni nie zastąpią aktywnego trybu życia poprzednich generacji.

W połączeniu z większą dostępnością jedzenia bogatego w kalorie, zmniejszona ilość codziennej aktywności jest znaczącym czynnikiem w ciągle rosnącym problemie z otyłością. Nasz apetyt pozostaje niezmieniony, mimo że nasze zapotrzebowanie kaloryczne jest znacznie mniejsze. Organizm został zaprojektowany do aktywnego działania, a żołądek (o pojemności około 1 litra) jest zdolny do zaspokajania potrzeb na składniki odżywcze, by dać napęd aktywnemu trybowi życia. Problem polega na tym, że nie jesteśmy już tak aktywni jak kiedyś, a nikt nie wymyślił jeszcze sposobu na zmianę naszego apetytu! Znaczne zmniejszenie ilości spożywanych kalorii może spowodować przejście organizmu w tryb głodówki, co spowalnia metabolizm, obniża temperaturę ciała, podnosi poziom odczuwanego głodu oraz zmniejsza ilość spalanych kalorii. Jeśli zmniejszanie ilości spożywanych kalorii powoduje przejście organizmu w tryb głodówki to jaka jest alternatywa dla osób, które chcą zachować wagę i polepszyć swoje zdrowie bez głodzenia się? Odpowiedzią jest aktywność fizyczna poza ćwiczeniami.

Aktywność fizyczna poza ćwiczeniami na siłowni to zwiększona ilość ruchu. Nie ważne co robisz, poruszając się więcej, zużyjesz większe pokłady energii. Aktywność taka nie powinna być męcząca i nie zastępuje regularnej rutyny ćwiczeniowej – to po prostu codzienne wykonywanie dodatkowych czynności, tak by ciało musiało poruszać się więcej niż zwykle, by tworzyć większy deficyt kalorii i pozwalać nadrobić te wszystkie godziny spędzone w bezruchu.

Przykłady;

  • Chodź zamiast jeździć samochodem, zwłaszcza jeśli przemieszczasz się na dystansie krótszym niż 1km
  • Wybierz rower zamiast samochodu, zwłaszcza jeśli przemieszczasz się na dystans mniejszy niż 6km
  • Wysiądź z autobusu lub tramwaju kilka przystanków wcześniej, by przejść pozostałą drogę do pracy
  • Stój zamiast siedzieć – stojąc zużywasz więcej energii
  • Wybieraj schody zamiast windy
  • Spaceruj podczas przerwy na lunch zamiast siedzieć za biurkiem
  • Myj samochód ręcznie
  • Podlewaj ogród samodzielnie używając konewki zamiast węża ogrodowego
  • Weź psa (albo dzieciaki) na spacer po obiedzie
  • Noś zakupy w koszyku zamiast używać wózka
  • Gdy jesteś w pracy co jakiś czas wstań i poruszaj się przez chwilę – nie przykuwaj się do biurka
  • Poruszaj się przy każdej okazji – rozciągaj się siedząc za biurkiem lub oglądając telewizję
  • Znajdź sobie aktywne czynności relaksujące jak kręgle albo jazda na łyżwach zamiast siedzieć przed telewizorem

Z pewnością wymyślisz więcej sposobów na zwiększenie aktywności w swoim rozkładzie dnia. Zacznij codziennie przykładowo za pomocą 10 minutowego spaceru przed śniadaniem lub po obiedzie i stopniowo zwiększaj ruch, aż będziesz aktywny przynajmniej 60 minut dziennie. Nie martw się – nie muszą to być minuty następujące po sobie. Po prostu wpasuj je tam, gdzie możesz. Pod koniec roku okaże się, że ważysz kilka kilogramów mniej tylko dlatego, że każdego dnia ruszałeś się nieco więcej.