Zagrożenie cukrzycą…Cukrzyca i stan przedcukrzycowy stają się coraz bardziej popularne na świecie i stanowią zagrożenie dla ekonomi służby zdrowia i oczywiście dla nas samych, naszych przyjaciół oraz rodziny. Potrzeba zapobiegania jest kluczowa, a pompowanie żelaza może w dużej mierze stanowić rozwiązanie! Pozwól, że wyjaśnię…
Cel pompowania mięśni…Gdy pompujesz swoje mięśnie piersiowe podczas wyciskania na ławce i maltretujesz swoje nogi przysiadami, produkujesz również więcej jednostek, które wykorzystują glukozę – czyli MIĘŚNIE! Być może pomyślisz, „Ale ja podnoszę ciężary, żeby mieć duże mięśnie”. Ale czy rozumiesz, że właśnie te mięśnie prawdopodobnie zapobiegną cukrzycy i związanym z nią komplikacjom?
Jest to ważne zwłaszcza, gdy się starzejemy, ponieważ po trzydziestce tracimy od 3-5% mięśni co dziesięć lat. Budowanie dużej ilości mięśni, gdy jesteś młody a później podnoszenie obciążeń, by zachować te ciężko zarobione mięśnie jest bardzo ważne. Dzięki temu będziesz miał więcej tkanki pozbywającej się glukozy i zapobiegniesz cukrzycy i stanowi przedcukrzycowemu.
Mimo, że pompowanie żelaza jest wspaniałe, jeśli chodzi o tworzenie świetnie wyglądających, pozbywających cię glukozy mięśni, przygotowuje ono również mięśnie na sygnalizację insulinową. Inaczej mówiąc zwiększy się nie tylko jednostka magazynująca (mięśnie), w której twój organizm będzie umieszczał glukozę, ale również staniesz się bardziej wydajny w jej przechowywaniu (zwiększona czułość na insulinę).
Logika pompowania…By lepiej zrozumieć sens budowania mięśni posłużymy się przykładem. Wyobraź sobie, że insulina to kluczyki, receptor insuliny to zapłon, transportery glukozy (GLUT4) to ciężarówki przewożące cukier, a mięśnie to jednostki magazynujące. Ciężarówki przewożące cukier znajdują się wewnątrz jednostki magazynującej i czekają aż będą mogły wyjechać, zebrać cukier i spalić go jako paliwo lub przechować na później. Gdy spożywasz jakąś formę węglowodanów, które w końcu rozpadają się na cukier i docierają do twojego krwiobiegu, trzustka wysyła insulinę (kluczyki), która trafia do receptorów insuliny (zapłonów) w mięśniach i innych tkankach (jednostki magazynujące). Powoduje to włączenie ciężarówek (GLUT4), które wyjeżdżają i zbierają cukier.
Zatem, gdy podnosisz ciężary i powiększasz swoje mięśnie, nie tylko zyskujesz większe jednostki magazynujące, ale również lepsze ciężarówki przewożące cukier. U osób cierpiących na cukrzycę i stan przedcukrzycowy (insulinooporność) ciężarówki przewożące cukier słabo funkcjonują, a w późniejszych fazach choroby mają one mniej kluczy (mniej insuliny w wycieńczonej trzustce).
Wniosek…..Na zakończenie dodam, że po podnoszeniu ciężarów twoje ciężarówki przewożące cukier nawet nie potrzebują kluczyków (insuliny), by wyjechać. Zostają uruchomione poprzez zetknięcie odpowiednich przewodów i mogą gromadzić cukier bez użycia kluczyków (insuliny)!!! Budowanie mięśni to coś więcej niż wyglądanie zachwycająco na plaży, chociaż to również jest bardzo ważne…
You must belogged in to post a comment.