ODDYCHANIE – NATURALNIE BEZPIECZNE…

ODDYCHANIE – NATURALNIE BEZPIECZNE…

ODDYCHANIE – NATURALNIE BEZPIECZNE… 300 449 FitNow - treningi personalne

Jak mam oddychać? Siłownie wypełnione są całymi zastępami trenerów, którzy wydają się uzasadniać swoje wynagrodzenie liczbą trenowanych ludzi, którzy nie zwymiotują. Pytanie ze strony klienta „Jak mam oddychać?” zdarza się rzadko, lecz pamiętajmy, że prawidłowy oddech to jedna z pierwszych instrukcji do ćwiczeń, którą powinieneś dostać od większości profesjonalnych trenerów.
Zapytaj, a otrzymasz przeróżne odpowiedzi: wydech podnosząc ciężar, wdech obniżając ciężar, wstrzymaj oddech podnosząc ciężar, wydech przy silnym wysiłku… Ściągnij słuchawki następnym razem, gdy będziesz na siłowni, a prawdopodobnie usłyszysz kogoś oddychającego tak głęboko i tak intensywnie, jakby miał atak paniki przed wyciskaniem. Joga i inne wschodnie techniki również mają swoje własne pomysły na oddychanie, a wielu ich zwolenników również spotkasz na siłowni.
Jaka jest więc najlepsza metoda oddychania? Istnieją szczególne sytuacje, gdzie wstrzymanie oddechu na krótki czas może się okazać bardzo pomocne. Większość z nas jednak rzadko znajduje się w takich sytuacjach, a świadome wstrzymywanie oddechu w nieodpowiednim czasie może być niestety ryzykowne.

Kiedy wstrzymywać oddech ? Wiem o czym myślisz: kto się tym przejmuje? Ćwiczysz, ponieważ chcesz tylko zbudować masę mięśniową. Nie używasz ekstremalnych obciążeń, ani nie ćwiczysz bardzo szybko czy za wolno. Twoje treningi można opisać raczej jako umiarkowane. Ćwiczysz z średnio ciężkim obciążeniem, w spokojnym tempie i z odpowiednią liczbą serii oraz powtórzeń, więc dlaczego miałbyś oddychać inaczej niż cię uczyli?
Cóż, pamiętaj o jednym: ludzie sukcesu pozostawiają wskazówki. Oglądnij jeden z filmów jak oddychają gwiazdy kulturystyki podczas treningu. Myślisz, że gdy najsilniejsi na świecie wyciskają maksymalne obciążenia, skupiają się na metodycznym wydechu podczas wyciskania ciężaru i wdechu podczas obniżania? Nie wydaje mi się.