O CZYM MÓWIĄ NAM PARAMETRY SKŁADU CIAŁA?

wtorek, 26 marca 2019

Jak monitorujesz swoje postępy na siłowni? Czy masa ciała w kilogramach to jedyny i najlepszy wskaźnik Twojego progresu? Oczywiście że nie! Wiele razy pewnie słyszałeś, że kilogramy to nie wszystko i liczy się przede wszystkim poprawa kompozycji sylwetki i skład ciała. Oczywiście jest to prawda! W każdym większym klubie sportowym czy siłowni masz możliwość dokonania pomiaru składu ciała na specjalnych wagach. Ale czy wiesz co oznaczają wskazane przez wagę parametry i jak poprawnie interpretować wyniki.

Istnieje wiele metod wykorzystywanych do pomiaru składu ciała. Do najpopularniejszych obecnie zalicza się wagi które szacują parametry składowe Twojego ciała (masę tkanki tłuszczowej, poziom nawodnienia itp.) przy wykorzystaniu bioimpedancji. Pomiar jest zupełnie bezpieczny i nie zagraża Twojemu zdrowiu. Jednak kobiety w ciąży i osoby z rozrusznikiem serca nie powinny korzystać z tej metody pomiaru.
Dokładność pomiaru waha się w zależności od rodzaju urządzenia, pory dnia w której pomiar jest wykonywany oraz innych czynników takich jak: poziom nawodnienia oraz czy ważymy się na czczo czy po obfitym posiłku. Zdecydowanie polecam sprawdzać skład ciała rano na czczo, wówczas wynik jest najbardziej realny.
U osób w których ciele znajdują się implanty kostne, pomiar również może być niedokładny.

Parametry składu ciała

BMI

BMI- czyli body mass index, to stosunek masy ciała do wzrostu. Możesz go wyliczyć według następującego wzoru: BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)^2.
Interpretacja wyników:
< 18,5  niedowaga
18,5  –  24,99  waga prawidłowa
≥ 25,0 nadwaga
30,0 – 34,99 – otyłość pierwszego stopnia
35,0 – 39,99 – otyłość drugiego stopnia
≥ 40,0 – otyłość trzeciego stopnia

BMI to dobry parametr przesiewowy, który ma za zadanie wykryć nieprawidłowości. Jeśli Twój wynik jest poniżej lub powyżej normy, warto sprawdzić skład ciała, zwłaszcza poziom tkanki mięśniowej i tłuszczowej. 1 kg masy mięśniowej zajmuje w Twoim organizmie dużo mniej miejsca niż 1 kg tkanki tłuszczowej. Osoby trenujące dyscypliny siłowe, mogą mieć BMI wskazujące na nadwagę, a w rzeczywistości poziom tkanki tłuszczowej u nich jest niski, a wysokie BMI jest wynikiem dobrze rozwiniętej masy mięśniowej.