MOBILNOŚĆ – ZACZNIJ JĄ ROZWIJAĆ…

MOBILNOŚĆ – ZACZNIJ JĄ ROZWIJAĆ…

MOBILNOŚĆ – ZACZNIJ JĄ ROZWIJAĆ… 300 455 FitNow - treningi personalne

Czynniki wpływające na elastyczność…1.Płeć; Generalnie zasada jest taka, że kobiety są bardziej elastyczne niż mężczyźni. Wynika to z różnic fizjologicznych między płciami, w szczególności mowa tutaj o stężeniu hormonów. Kobiety produkują więcej relaksyny, która jest niezbędna podczas ciąży i porodu. Relaksyna działa dokładnie tak jak wskazuje jej nazwa – relaksuje i rozluźnia. Mięśnie, ścięgna i organy wewnętrzne mogą ulec jej wpływowi, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie się ciała matki do zmian w czasie postępującej ciąży. Bez relaksyny przede wszystkim brzuch i miednica nie rozciągnęłyby się w wystarczającym stopniu.
2.Wiek; Wiek również wpływa na zakres elastyczności. Z upływającym czasem nasze mięśnie zaczynają się usztywniać, zwłaszcza jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Elastyczność, podobnie jak wiele innych elementów sprawności fizycznej ulegnie pogorszeniu, jeśli nie będziemy jej regularnie ćwiczyć. Warto zauważyć, że jeśli obecnie nie jesteś zbyt elastyczny, możesz dokonać niesamowitych zmian poświęcając więcej czasu na rozciąganie.
3.Rodzaj sportu i styl życia; Sporty, które uprawiasz i styl życia, jaki prowadzisz, również wpływają na twoją elastyczność. Na przykład, jeśli do tej pory zawsze biegałeś stosunkowo krótkim krokiem i nigdy nie wykraczałeś poza ten zakres ruchu, twoja elastyczność będzie się do niego dostosowywać. Jeśli często nosisz wysokie obcasy, mięśnie łydek będą się skracać, ponieważ są w stanie ciągłego skurczu. Twoje mięśnie dwugłowe ud i zginacze bioder ulegną skróceniu jeśli przez większość dnia siedzisz. Nasze ciała doskonale adaptują się do zmian i będą adaptować się również do wszystkich napięć, które na nie nałożymy, a do tego włącza się także skracanie i usztywnianie mięśni w odpowiedzi na codzienne ustawianie ich w takich właśnie pozycjach.
4.Pora dnia; Na zakres elastyczności wpływa również temperatura i pora dnia. Rozgrzane mięśnie są bardziej elastyczne, dlatego przed rozciąganiem nie zapomnij o rozgrzewce. Podobnie jak nasze ciała są mniej elastyczne rano, gdyż po całonocnym leżeniu w jednej pozycji są skrócone i sztywne.