MASAŻ – WPROWADZENIE I OMÓWIENIE NAJSTARSZEJ FORMY OPIEKI MEDYCZNEJ

MASAŻ – WPROWADZENIE I OMÓWIENIE NAJSTARSZEJ FORMY OPIEKI MEDYCZNEJ

MASAŻ – WPROWADZENIE I OMÓWIENIE NAJSTARSZEJ FORMY OPIEKI MEDYCZNEJ 1550 650 FitNow - treningi personalne

Rodzaje masażu

Istnieje wiele stylów masażu, więc każdy ma okazję znaleźć coś dla siebie. Główne typy masażu to:

Masaż relaksacyjny (szwedzki)

Masaż szwedzki jest sposobem na leczenie całego ciała. Oparty na gładkich i płynnych ruchach, które wspierają ogólne rozluźnienie, poprawiają cyrkulację krwi i łagodzą napięcia mięśniowe. Ten rodzaj terapii jest dobry dla osób rozpoczynających swoją przygodę z masażem i sprawia, że osoba masowana jest wspaniale zrelaksowana i orzeźwiona. Podczas masażu stosuje się również olejki, które poprawiają kondycję skóry i działają jak łącznik pomiędzy twoją skórą, a dłońmi terapeuty. Ta forma masażu jest tak odprężająca, że niektórzy wręcz zasypiają po kilku minutach.

Masaż sportowy

W masażu sportowym stosujemy podobne techniki jak w masażu szwedzkim, ale zwykle nacisk ma zwiększoną siłę i wykonuje się go, by leczyć dolegliwości i/lub im zapobiegać. Wiel e osób przekonało się o tym, że dzięki regularnemu masażowi sportowemu rzadziej cierpią na bóle mięśni, pleców lub z powodu napięcia mięśni. Masaż sportowy można postrzegać jako fizyczne „regulowanie” mięśni ciała lub działanie zapobiegawcze, prócz tego jest głębszy i nie relaksuje tak, jak odmiana szwedzka, ale bardzo użyteczny zwłaszcza dla ćwiczący regularnie, uprawiających sporty, fizycznie aktywnych w pracy albo czują, że ich ciała wymagają specjalistycznej pomocy. Leczenie jest dopasowane do potrzeb indywidualnych klientów, a jeśli po masażu sportowym czujesz się obolały, jakby ktoś cię pobił, oznacza to, że prwdopodobnie terapeuta był nadgorliwy i nie tak zręczny jak powinien. Powinieneś współpracować z masażystą przed, podczas i po leczeniu, żeby mógł dostosować terapię do twoich potrzeb.

Refleksologia

Uciskanie kciukiem punktów na stopach zwanych refleksami (które odpowiadają różnym rejonom ciała), by wspomóc osiągnięcie równowagi ciała. Refleksologia oparta jest o chińską akupunkturę, ale stosuje nacisk, a nie igły, by równoważyć ścieżki energii w ciele. Mimo, że tylko jedynie stopy dotykane są podczas refleksologii, całe ciało czerpie wspaniałe korzyści z tego sposobu leczenia.

Sprawdź referencje swojego masażysty

Mimo, że masaż jest naturalną i stosunkowo prostą terapią, trzeba się upewnić, że nasz masażysta ma odpowiednie kwalifikację, licencję i ubezpieczenie. Masaż powinien działać leczniczo na twoje ciało i być wykonywany przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Sprawdź referencje każdego masażysty, z którego usług zamierzasz skorzystać. To, że są tani lub „robią to od lat” nie oznacza, że są dobrzy.

Praktycznie, każdy może czerpać korzyści płynące z masażu wykonanego przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę – przecież nie możemy nie zgodzić się z takim autorytetem jak Juliusz Cezar.