MASAŻ – WPROWADZENIE I OMÓWIENIE NAJSTARSZEJ FORMY OPIEKI MEDYCZNEJ

MASAŻ – WPROWADZENIE I OMÓWIENIE NAJSTARSZEJ FORMY OPIEKI MEDYCZNEJ

MASAŻ – WPROWADZENIE I OMÓWIENIE NAJSTARSZEJ FORMY OPIEKI MEDYCZNEJ 1550 650 FitNow - studio treningów

Poprawiona cyrkulacja krwi

Zdolność krwi do przenoszenia tlenu wzrasta o 10-15% po masażu. Poprzez pośrednie lub bezpośrednie stymulowanie nerwów, które zaopatrują ograny wewnętrzne, naczynia krwionośne tych organów rozszerzają się, pozwalając na lepsze zaopatrywanie tkanek. Słabe krążenie (często odczuwane jako zimne dłonie i stopy) poprawia się po masażu. Masaż całego ciała poprawi przepływ krwi w korpusie oraz kończynach, dzięki czemu wszystkie układy w ciele mogą czerpać korzyści z takiej terapii.

Lepszy przepływ limfy i usprawnione funkcjonowanie układu limfatycznego

Limfa to płyn, który odprowadza nieczystości i produkty uboczne przemiany materii z tkanek. Masaż sprawia, że limfa sprawniej krąży w węzłach chłonnych, poprawiając filtrację i usprawniając działanie układu limfatycznego.

Zwiększona mobilność, elastyczność i zakres ruchowy stawów

Masaż zapewnia delikatne rozciąganie mięśni oraz tkanek łącznych, które otaczają i wspierają mięśnie. Delikatne rozciąganie mięśni pozwala zachować je w dobrej kondycji, utrzymać integralność tkanki łącznej oraz poprawić mobilność stawów. Ból stawów i mięśni często zmniejsza się po masażu, a specyficznymi bólami stawów/mięśni może zająć się masażysta sportowy.

Masaż stymuluje lub uspokaja układ nerwowy

Masaż utrzymuje w równowadze układ nerwowy uspokajając go lub stymulując, w zależności od zastosowanej techniki i efektu, który potrzebny jest danej osobie podczas masażu. Masaż wykonany przed treningiem może przygotować ciało do funkcjonowania na najwyższym poziomie, a masaż szwedzki pomoże uspokoić i zrelaksować umysł oraz ciało. Dla wielu osób relaksujący masaż jest idealnym antidotum na stresujący dzień w pracy lub napięcie wywołane zwariowanym, współczesnym trybem życia.

Poprawiony stan skóry

Masaż poprawia stan skóry poprzez usprawnianie funkcjonowania gruczołów łojowych i potowych, które natłuszczają, czyszczą oraz chłodzą skórę. Stosowanie specjalnych olejków dodatkowo poprawia stan skóry, która podczas masażu jest złuszczana i nawilżana. Krążenie w skórze również ulega poprawie, co objawia się lekkim jej zaczerwienieniem. Zwiększony przepływ krwi w skórze wspiera odnawianie się naskórka i sprawia, że zmęczona skóra wygląda jaśniej i zdrowiej.

Lepsze trawienie i usprawnione funkcjonowanie jelit

Dzięki zwiększonemu przepływowi krwi, narządy układu pokarmowego otrzymują więcej tlenu, który potrzebny jest do ich efektywnego funkcjonowania. Dyskomfort trawienny często znika po masażu, tak samo jak wzdęcia. Szwedzki masaż zawiera nawet opcjonalny masaż brzucha, podczas którego narządy wewnętrzne są delikatnie masowane poprzez ścianę brzucha. Celem tego masażu jest poprawienie funkcjonowania układu pokarmowego oraz zdrowia.

Łagodzenie bólu

Masaż może wspomóc powrót do zdrowia po mniejszych bólach poprzez poprawienie cyrkulacji krwi, co jest ważną częścią procesu leczenia. Masaż powoduje również uwalnianie endorfin, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym organizmu (powiązanym z morfiną), mogącym obniżać poziom bólu i zmniejszać zależność od środków przeciwbólowych. Leczenie z pomocą masażysty sportowego może oszczędzić całe tygodnie poprzez wspieranie szybkiego i efektywnego leczenia poważnych i mniej poważnych urazów.