MASAŻ – WPROWADZENIE I OMÓWIENIE NAJSTARSZEJ FORMY OPIEKI MEDYCZNEJ

MASAŻ – WPROWADZENIE I OMÓWIENIE NAJSTARSZEJ FORMY OPIEKI MEDYCZNEJ

MASAŻ – WPROWADZENIE I OMÓWIENIE NAJSTARSZEJ FORMY OPIEKI MEDYCZNEJ 1550 650 FitNow - studio treningów

Chińska książka z 2700 p.n.e. zaleca „ćwiczenie oddechu, masaż skóry i ciała oraz ćwiczenie nóg i stóp” jako sposób na leczenie wielu fizycznych i emocjonalnych dolegliwości. Była i jest to jedna z głównych metod łagodzenia bólu, stosowana przez lekarzy ze starożytnej Grecji oraz Rzymu, aż do dziś. Udokumentowany jest fakt, że jako forma leczenia bólu stawów, Juliusz Cezar codziennie poddawany był masażowi. „Lekarz musi mieć doświadczenie w wielu dziedzinach”, napisał Hipokrates, ojciec zachodniej medycyny, w V w p.n.e. „ale zwłaszcza w masażu, ponieważ masaż może zacieśnić staw, który jest zbyt luźny i poluzować staw, który jest zbyt skostniały”.

Doktorzy tacy jak Ambrose Pare, XVI w. lekarz na francuskim dworze, chwalą masaż jako dobry sposób na leczenie różnych dolegliwości, łącznie z „dolegliwościami dotyczącymi głowy, serca oraz nóg”. Masaż szwedzki, metoda najbardziej znana wśród mieszkańców Zachodu, został rozwinięty w XIX w. przez szwedzkiego lekarza, poetę i nauczyciela – Per Henrik Ling. Jego system oparty był o badania nad gimnastyką i fizjologią oraz o techniki zapożyczone z Chin, Egiptu, Grecji i Rzymu. Fizjoterapia, początkowo oparta na metodach Linga, powstała wraz z założeniem the Society of Trained Masseurs w 1894 roku. Podczas Pierwszej Wojny Światowej pacjenci cierpiący na urazy fizyczne oraz nerwicę frontową (stres pourazowy) leczeni byli za pomocą masażu. W Szpitalu Świętego Tomasza, aż do 1934 roku znajdował się specjalistyczny oddział masażu. Jednak późniejszy przełom w technologii medycznej i farmakologii przyćmił masaż, ponieważ fizjoterapeuci zaczęli przedkładać elektryczne narzędzia nad naturalne metody stymulacji tkanek. Mimo, że te postępy technologiczne wpłynęły na zwiększenie ilości pacjentów, których można było wyleczyć w określonym czasie, nadal preferowano masaż i to dzięki niemu osiągano najlepsze wyniki.

Obecnie masaż stosuje się na oddziałach intensywnej opieki dla dzieci, ludzi starszych, niemowląt w inkubatorach oraz pacjentów chorujących na raka, AIDS oraz po zawałach serca i udarach. Większość wschodnich i zachodnich szpitali dysponuje taką formą terapii. Często oferuje się ją również w centrach zdrowia, klinikach dla osób uzależnionych od narkotyków oraz w klinikach leczenia bólu – właśnie tak wiele zalet ma masaż. W wielu przypadkach jego koszty pokrywane są przez ubezpieczenie zdrowotne. Masaż jest naprawdę dominującym nurtem w terapii holistycznej.

Zalety regularnego masażu

Masaż jest idealnym uzupełnieniem codziennego, zabieganego stylu życia – to holistyczna i naturalna terapia, który wpływa na ciało i umysł bez potrzeby stosowania szkodliwych środków farmaceutycznych i ma niewiele przeciwwskazań. Z wieloma popularnymi i niepopularnymi schorzeniami oraz dolegliwościami można sobie poradzić za pomocą masażu. Głównymi zaletami masażu jest:

Zmniejszone napięcie mięśniowe

Masaż wpływa na mięśnie oraz na inne tkanki miękkie ciała. Może rozluźnić zaciśnięte, napięte i skrócone mięśnie oraz stymulować mięśnie słabe i zwiotczałe. Chroniczne napięcie mięśni zmniejsza cyrkulację krwi i przepływ limfy w danym miejscu. Często można poradzić sobie z tym problemem za pomocą regularnego masażu. Zaciśnięte, napięte mięśnie często objawiają się w całym ciele, np. napięte mięśnie karku mogą powodować regularne, nawracające bóle.