KŁOPOTLIWY BÓL…

KŁOPOTLIWY BÓL…

KŁOPOTLIWY BÓL… 300 462 FitNow - treningi personalne

Pojawiający się skurcz może praktycznie pozbawić sił, zatrzymać sportowca w biegu, unieruchomić starszą osobę, ba nawet dziecko. Z tego powodu warto znać sposoby radzenia sobie ze skurczami mięśni. Można skorzystać z pomocy lekarskiej, ale nie zawsze jest to możliwe w krytycznym momencie.
Poniżej znajdziecie 4 sposoby radzenia sobie ze skurczami, które wprawią was z powrotem w ruch bez żadnego bólu…

ROZCIĄGAJ MIĘŚNIE PASYWNIE… Rozciągaj mięśnie pasywnie i masuj je – jednym z najlepszych sposób na skurcze mięśni, jeśli są one nadwyrężone, jest ich wolne rozciąganie oraz masowanie dopóki skurcz nie przejdzie. Wydaje się to zbyt prostą metodą, ale często ludzie podczas skurczu blokują mięśnie i przestają się ruszać, co powoduje, że skurcz trwa dłużej i zazwyczaj jest bardziej bolesny. Zamiast tego wolno je rozciągaj i masuj, ponieważ pomaga to mięśniom rozluźnić się, dzięki czemu ból prawdopodobnie szybciej przejdzie.

NAWADNIAJ SIĘ… Nawadniaj się – jedną z podstawowych przyczyn skurczy mięśni jest słabe nawodnienie. Jest ono kluczowe nie tylko, jako sposób na skurcze, ale również jako środek zapobiegawczy. Odwodnione ciało, któremu brakuje elektrolitów z pewnością częściej będzie borykać się ze skurczami mięśni, ponieważ elektrolity odgrywają ważną rolę w bilansie płynów, przewodzeniu nerwowym i napinaniu mięśni. Regularne nawadnianie ciała pomoże ci zapobiec skurczom mięśni, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, gdy tracimy wodę przez pocenie się. Jeśli jesteś aktywny, rozważ dodatkowe uzupełnianie elektrolitów. Pomogą ci utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.

UŻYWAJ LODU… Zamróź albo uśmierz – innym sposobem na skurcze mięśni jest okładanie miejscowo lodem albo smarowanie balsamem przeciwbólowym. Ten sposób działa najlepiej, gdy połączy się go z resztą, taką jak picie wody/uzupełnienie elektrolitów, masowanie/rozciąganie, itd. Okładanie lodem lub smarowanie maścią przeciwbólową również działa dobrze w czasie skurczu, ponieważ pomaga zredukować ból mięśnia.

ZWRACAJ UWAGĘ NA JAKOŚĆ JEDZENIA… Wybieraj produkty zawierające dużo potasu, magnezu, wapnia i sodu. Gdy skurcze mięśni pojawiają się nawet wtedy, gdy nie ćwiczysz w danej chwili, może to oznaczać, że brakuje ci ważnych składników odżywczych. Jedz banany, awokado, jogurt, sery i owoce cytrusowe np; pomarańcze, grejpfruty i mandarynki.