JESTEŚ TYM CO JESZ…

JESTEŚ TYM CO JESZ…

JESTEŚ TYM CO JESZ… 1550 650 FitNow - treningi personalne

Nasuwa się zatem pytanie – Czym jest „dobra dieta” i jakie składniki powinny w niej dominować? Po pierwsze, termin „dieta” kojarzy się z okresem restrykcyjnego żywienia dla utraty tłuszczu, więc musisz zrozumieć, że mam na myśli dietę w kategoriach długoterminowego systemu odżywiania w celu opytmalizacji zdrowia i wydajności organizmu. Czy odpowiedzią jest typowa piramida żywności proponowana przez naukowców i dietetyków? Choć uważam, że to podejście z wysoką ilością węglowodanów, umiarkowaną ilością białka i niską ilością tłuszczu jest lepsze niż jedzenie na wynos i uzupełnienie tej diety słodyczami i napojami gazowanymi, nie wierzę, że jest to optymalne podejście dla każdego.

Antytezą piramidy żywieniowej jest dieta Paleo, zwana też dietą jaskiniowców, która składa się z dużej ilości białka, średniej lub umiarkowanej ilości tłuszczu i niskiej ilości węglowodanów. Osobiście lubię takie podejście, lecz mam też świadomość, że dla wielu ludzi jest to zbyt restrykcyjna dieta, by trzymali się jej na dłużej. Dla większości najlepszą dietą jest taka, która będzie znajdować się gdzieś pomiędzy tymi dwiema skrajnościami.

Niezależnie od rodzaju planu żywieniowego, który wybierzesz, ważne jest by pamiętać podstawową zasadę każdej diety – jesteś tym, co jesz. To często pomijany aspekt w poszukiwaniach najlepszej diety redukcyjnej, która obiecuje, że już pod koniec tygodnia będziesz jak nowy. Jeśli jesz zdrowo, skład ciała (stosunek ilości tłuszczu do mięśni) generalnie powinien ustabilizować się na dobrym poziomie bez większych problemów.

Oto moich 5 wytycznych względem zdrowej diety, które dla 90+% ludzi przyniosą 90+% rezultatów, których oczekują względem zdrowia i składu ciała.

  1. Jedz białko w każdym posiłku
  2. Jedz warzywa i/lub owoce w każdym posiłku
  3. Jedz węglowodany (w postaci pełnoziarnistej) w zależności od twojego poziomu aktywności fizycznej – im bardziej aktywny jesteś tym więcej
  4. Nie pij kalorii – pij głównie wodę
  5. Ogranicz lub wyeliminuj cukier, sól, produkty mleczne i przetworzone produkty zbożowe

Istnieje wiele suplementów dietetycznych i cudownych przepisów, które można zastosować, lecz wierzę, że jeśli będziesz trzymał się sumiennie tych pięciu prostych reguł, przyniesie to doskonałe rezultaty i zdrowe nawyki żywieniowe staną się dla ciebie normą w każdym posiłku.