JEDZENIE KTÓRE PRZYSPIESZA LECZENIE URAZÓW

JEDZENIE KTÓRE PRZYSPIESZA LECZENIE URAZÓW

JEDZENIE KTÓRE PRZYSPIESZA LECZENIE URAZÓW 300 442 FitNow - studio treningów

       

Na początek zacytuję matczyne upomnienie: zamiast zmieniać swoją dietę gdy nabawisz się kontuzji, staraj się utrzymać wysoką jakość spożywanego jedzenia każdego dnia. W ten sposób będziesz miał ogromny zapas witamin i minerałów, zgromadzony w wątrobie i gotowych do użycia. Na przykład dobrze odżywiony sportowiec ma tyle witaminy C (ważnej w procesie leczenia) zgromadzonej w wątrobie, by wystarczyła na około sześć tygodni. Wielbiciel fast foodoów, który odnosi poważną kontuzję sportową (jak wypadek rowerowy, upadek podczas skoków narciarskich, uderzenie podczas gry w hokeja) i leży w szpitalu, w śpiączce, jest niewątpliwie w niekorzystnym położeniu. Jedzcie mądrze, codziennie.

Nie przechodźcie na dietę
Dużą barierą dla optymalnego zasilania organizmu u kontuzjowanych sportowców jest strach przed tyciem. Nawet kontuzjowani sportowcy muszą jeść! Kiedyś biegacz, chodzący o kulach wparował do mojego biura, mówiąc „Nie jadłem od trzech dni, bo nie mogę biegać”. Wyglądało na to, że jest przekonany, iż zasługuje na jedzenie tylko jeśli może spalić kalorie przy pomocy odpowiedniego ćwiczenia. To błąd! Inny sportowiec stracił apetyt po operacji. Podczas, gdy część jego mózgu myślała: „cóż za wspaniały sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów”, jego zdrowsza część zdawała sobie sprawę z tego, że dobre składniki odżywcze przyspieszą regenerację.

Pomimo popularnego przekonania, nasze organy (mózg, wątroba, płuca, nerki, serce, itd.), a nie ćwiczące mięśnie, spalają większość kalorii, które spożywamy. Organy są aktywne metabolicznie i potrzebują dużo paliwa. Około dwie trzecie kalorii spożywanych przez średnią (lekko aktywną) osobę, potrzebne jest do wspierania metabolizmu (energii potrzebnej do życia). Na dodatek ciało może potrzebować od 10 do 20% więcej kalorii po urazie albo mniejszej operacji. Poważniejsza operacja wymaga znacznie więcej. Tak, możesz potrzebować mniejszą ilość ogólnych kalorii, ponieważ nie trenujesz ciężko, ale z pewnością potrzebujesz więcej niż osoba prowadząca siedzący tryb życia. Twoje ciało jest najlepszym licznikiem kalorii, więc odpowiednio reaguj na głód. Jedz, gdy jesteś głodny i przestawaj, gdy jesteś syty.

Dwa inne mity na temat wagi – obalone:
Mięśnie przekształcają się w tłuszcz.  Błąd. Jeśli nie jesteś w stanie ćwiczyć, twoje mięśnie będą się kurczyć, ale nie zmienią się w tłuszcz. Narciarz, który złamał nogę może być w szoku, gdy zobaczy jak licho wyglądają jego mięśnie nóg, gdy lekarz zdejmie mu gips po sześciu tygodniach. Gdy zacznie ćwiczyć, odbuduje mięśnie do poprzedniego rozmiaru.

Brak ćwiczeń oznacza, że przytyjesz. Błąd. Jeśli jesz zbyt dużo, gdy jesteś kontuzjowany (może się to łatwo przytrafić jeśli jesteś znudzony i w depresji), możesz łatwo przybrać na wadze. Pewien sfrustrowany piłkarz z okropną kontuzją, szybko zyskał 10 dodatkowych kilogramów wagi po odniesieniu urazu, ponieważ nadal jadł ogromne porcje. Ale jeśli jesz mądrze, twoje ciało dostosuje się do nowej ilości jedzenia. Zanim zanurkujesz w posiłek lub przekąskę, zadaj sobie pytanie: „Jak bardzo moje ciało potrzebuje tego paliwa?”.

Odnoszący kontuzję sportowcy z niedowagą, odzyskują swoją genetyczną wagę. Na przykład 13-letnia gimnastyczka może zauważyć, że jej ciało „robi się grube”, gdy dochodzi do siebie po urazie kolana. Po prostu nadrabiała i zyskała sylwetkę odpowiednią dla jej wieku i genetyki.