JAK DUŻO KARDIO TO ZA DUŻO?

JAK DUŻO KARDIO TO ZA DUŻO?

JAK DUŻO KARDIO TO ZA DUŻO? 300 496 FitNow - treningi personalne

Wszyscy wiemy, że by pozostać szczupłym warto ćwiczyć kardio oraz stosować konsekwentną dietę. Ale czy wiesz, że zbyt duża ilość ćwiczeń kardio może przynosić skutki odwrotne do zamierzonych? Jeśli jesteś niewolnikiem bieżni lub orbitreka, przesadzając możesz stracić mięśnie. Jeśli nie chcesz wyglądać jak Christian Bale w filmie Mechanik, najlepiej podejdź rozsądnie do ćwiczeń kardio.

Jeśli nie wiesz co znaczy za dużo, pozwól, że ci pomożemy !!!

Wielki mit kardio

W części naszego „ćwiczącego społeczeństwa” panuje błędne przekonanie na temat utraty tłuszczu. Wielu ludzi uważa, że jeśli się zagłodzą i wykonają dwie do trzech godzin ćwiczeń kardio dziennie, tłuszcz po prostu się wytopi. W zasadzie efekt będzie zupełnie inny. Zbyt duża ilość kardio wprowadzi ciało w stan kataboliczny i sprawi, że zacznie ono spalać ciężko wypracowane mięśnie. Jeśli twój metabolizm za bardzo zwolni, będzie ci trudno spalić tłuszcz.

Nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie ile kardio to za dużo. Jeśli standardowo biegasz na dłuższych dystansach, to już ćwiczenia kardio trwające dłużej niż 90 minut dziennie będą prawdopodobnie dawać rezultaty przeciwne do zamierzonych – zwłaszcza jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości białek lub/i dodatkowych kalorii, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Dla budowy lub zachowania mięśni, musisz spożywać odpowiednie ilości jedzenia.

Objawy przeciążenia kardio
Zbyt duża ilość treningu kardio może prowadzić do urazów oraz problemów związanych z przetrenowaniem, np. bóle, skurcze, zapalenie stawów etc. Możesz również być bardziej zmęczony i rozdrażniony. Jeśli przesadzisz z ilością biegania to podniesiesz poziom kortyzolu oraz narazisz się na infekcje układu oddechowego (szczególnie po wyścigu). Jeśli pojawiły się powyższe objawy, pomyśl o racjonalnym zmniejszeniu ilości ćwiczeń kardio.

Trenuj rozważnie

Trenowanie powinno być zabawą, a nie długą, mozolną „robotą”. Jeśli spędzasz na siłowni więcej niż 90 min wykonując trening aerobowy, prawdopodobnie przetrenowujesz się. Jeśli nie zależy ci na bieganiu w maratonie lub jeżdżeniu rowerem na długie dystanse, to taka ilość zamiast kierować cię w przód, sprawi, że będziesz się cofać.

Nigdy nie wykonuję ćwiczeń kardio dłużej niż 90 minut dziennie, niezależnie od tego czy gram w koszykówkę czy też biegam sprintem. Wiem, że gdbym ćwiczył więcej, prawdopodobnie bardziej bym sobie zaszkodził niż pomógł.

Warto pamiętać, że więcej nie zawsze oznacza lepiej… Podchodź z rozwagą do swojego treningu. Niech będzie ciężki i wydajny, by spalać tłuszcz, ale co najważniejsze, niech pozwala ci na zachowanie mięśni.