Ilość hormonu wzrostu zaczyna powoli się zmniejszać wraz z upływem czasu. Duże znaczenie ma również nasza płeć. Co zaskakujące, kobiece ciało uwalnia większe ilości tego hormonu. Hormon wzrostu bierze również udział w przemianach tkanki mięśniowej. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją beztłuszczową masę mięśniową oraz ukształtować inaczej tkankę kostną i kolagen. Pomaga również regulować metabolizm, czyli większość reakcji zachodzących w ludzkim ciele.
Dwa czynniki odgrywają ważną rolę w uwalnianiu hormonu wzrostu; 1. Sen – poziom hormonu wzrostu jest najwyższy podczas pierwszej części snu. Właśnie dlatego kładzenie się spać o przyzwoitej porze jest tak ważne. Gdy śpimy zbyt krótko zaburzamy działanie hormonu przez co ograniczamy naszą regenerację i zdolność do wzrostu mięśni.
2. Ćwiczenia – ćwiczenia prawdopodobnie najbardziej przyczyniają się do uwalniania hormonu wzrostu poprzez;
- impuls nerwowy
- bezpośrednia stymulacja katecholamin
- oksydaza mleczanowa i tlenek azotu
- zmiany w podstawowej równowadze kwasowej.
W jaki sposób ćwiczenia i ich rodzaje wpławają na uwalnianie hormonu; Trening oporowy – Głównymi czynnikami mającymi wpływ na ilość uwolnionego hormonu są obciążenie i częstotliwość. Jednak jeśli chodzi o syntezę białek powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że insulinopodobny czynnik wzrostu-1 odgrywa tutaj większą rolę niż hormon wzrostu. Programy treningu oporowego, które angażują wiele dużych grup mięśniowych jednocześnie, wywołują największy wyrzut hormonu wzrostu, ponieważ w trening zaangażowana jest większa ilość włókien mięśniowych. Ilość hormonu wzrostu zależy również od zapotrzebowania na anaerobową glikolizę podczas treningu.
Trening wytrzymałościowy – W przypadku treningu wytrzymałościowego, uwalnianie hormonu wzrostu zależy od intensywności, czasu trwania, częstotliwości oraz rodzaju wykonywanego ćwiczenia. Ćwiczenia wykonywane powyżej progu mleczanowego przez co najmniej 10 minut wytworzą największy stopień uwolnienia hormonu wzrostu zarówno w trakcie treningu i przez 24 godziny po jego zakończeniu. Ze względu na pulsujące uwalnianie hormonu wzrostu, optymalnym środowiskiem są krótsze treningi wykonywane po 10 minut kilka razy dziennie, z intensywnością większą od progu mleczanowego.
Jednak, jeśli przesadzimy z treningiem wytrzymałościowym możemy spowodować odwrotny efekt. Gdy taki trening trwa dłużej, poziom hormonu wzrostu spada, podczas gdy kortizol (hormon odpowiedzialny za rozpad tkanek ciała) wzrasta. Ważne jest, żeby poddawać swoje ciało intensywnemu wysiłkowi podczas treningu cardio, by zwiększyć uwalnianie hormonu wzrostu, jednak trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić (nie przetrenować się), ponieważ ciało nie będzie miało możliwości zregenerowania się i przejdzie w stan kataboliczny.
Starzenie się i hormon wzrostu; Hormon wzrostu znany jest również ze swojego oddziaływania na starszych sportowców. Gdy się starzejemy, tracimy masę mięśniową i z reguły zwiększa się ilość masy tłuszczowej. Oznacza to, że skład naszego ciała zmienia się, czego rezultatem jest większa ilość tkanki tłuszczowej, co z kolei zwiększa ryzyko chorób związanych z wysokim poziomem cholesterolu i nadciśnieniem. Hormon wzrostu powoduje zmiany w ciele, które są zupełną tego przeciwnością. Zwiększa ilość beztłuszczowej tkanki mięśniowej i zmniejsza ilość tłuszczu. Z tego właśnie powodu starzejący się ludzie często decydują się na szybkie i łatwe rozwiązanie, wstrzykując sobie hormonu wzrostu, by czerpać korzyści z jego pozytywnego wpływu na nasz organizm. Taki rodzaj „terapii” to oddzielny temat ale jedno jest pewne, pomimo wielu benefitów związanych z wstrzykiwaniem hormonu wzrostu, w ten sposób stymulujemy rozwój wszystkich komórek w naszym ciele, również tych niechętnie widzianych.
You must belogged in to post a comment.