HASHIMOTO…

HASHIMOTO…

HASHIMOTO… 1550 540 FitNow - studio treningów

Jako trener personalny, od lat motywuję innych do poprawy stylu życia, by mogli cieszyć się zdrowiem. Większość ludzi, z którymi pracuję, jest zbyt zajęta, by włączyć dodatkowy ruch do swojego życia, więc niektórzy nie ćwiczyli przed rozpoczęciem pracy ze mną. Wiem, jakie zniechęcające jest pracowanie od zera dla osób, które nie ćwiczyły zanim zdiagnozowano u nich chorobę. Inne dolegliwości, które towarzyszą osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy, jak brak energii, ból mięśni i osłabienie sprawiają, że w praktycznie nieunikniony sposób zaczynamy prowadzić siedzący tryb życia i jesteśmy przygnębieni.
Dzisiaj chciałabym was zainspirować do wstania z kanapy i poruszania się. Uzbrojona w nową wiedzę i pomysł na rozpoczęcie przygody z ruchem, masz szansę na sukces. Z przyjemnością posłucham historii twojego sukcesu.

Energia.. Ponieważ „energia” jest częstą ofiarą tej choroby, przyjrzyjmy się, w jaki sposób organizm produkuje energię. Produkcja energii w organizmie w celu napinania mięśni to skomplikowany proces. Dla celów tego artykułu zajmę się jedynie podstawami, by zrozumieć, dlaczego niedoczynność tarczycy wpływa na mięśnie i powoduje nietolerancję ćwiczeń.
Substancja o nazwie adenozynotriosforan (ATP) jest odpowiedzialna za przenoszenie energii w obrębie komórek do metabolizmu energii. ATP powstaje wewnątrz mitochondriów (komórek produkujących energię) i wykorzystuje energię zgromadzoną w tkance mięśniowej, która powstała z jedzenia.
Glukoza, główne źródło energii dla naszego organizmu, przechodzi do tkanki mięśniowej podczas każdego skurczu mięśnia. W przypadku niedoczynności tarczycy następuje upośledzenie tego procesu. Produkcja ATP zwalnia i zmniejsza się ilość paliwa dostarczanego do mitochondriów, co powoduje zmęczenie i osłabienie mięśni. Organizm nie jest w stanie przetworzyć jedzenia w energię potrzebną do skurczu mięśni. Z tego powodu poruszanie się podczas ćwiczeń oraz po ich zakończeniu sprawia trudność. Ten proces zmniejsza również ilość dostarczanego tlenu, obniża metabolizm wolnych kwasów tłuszczowych oraz redukuje ilość tłuszczów dostarczanych do mięśni szkieletowych, upośledzając proces regeneracji. Powoduje to gwałtowne zmęczenie i ból mięśni ze względu na nadmierny rozpad tkanki mięśniowej, który może trwać przez wiele dni.