FAZY USTANAWIANIA CELÓW.

FAZY USTANAWIANIA CELÓW.

FAZY USTANAWIANIA CELÓW. 300 449 FitNow - treningi personalne

Specyficzny…Czy wiesz co właściwie chcesz osiągnąć? Zamiast ustanawiać sobie ogólne cele jak lepsze samopoczucie, zwiększona ilość energii czy utrata wagi, spróbuj określić się bardziej specyficzne. Na przykład, jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, zastanów się ile dokładnie chcesz ważyć. Specyficznym celem fitness może również być dystans, który chcesz w jakimś czasie przebiec lub określony ciężar, który chcesz podnieść. Specyficzne cele pozwalają skupić się na określonym wysiłku.

Mierzalny… Spraw, by twoje cele były mierzalne. Celem fitness może być dystans, który chcesz przebiec, a celem wagowym może być ilość kilogramów, które chcesz zrzucić. Cele zdrowotne mogą dotyczyć ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu albo cukru we krwi. Niezależnie od tego, jaki będzie twój cel, postaraj się dołączyć do niego wartość numeryczną, dzięki temu łatwiej będzie mierzyć twoje postępy.

Osiągalny… Osoba, która nie trenuje biegania ustanawiając sobie za cel przebiegnięcie maratonu w ciągu 6 tygodni, mimo że jest to cel specyficzny i mierzalny, nie myśli zbyt realistycznie. Pamiętaj, żeby cele były wymagające, ale nie niemożliwe. Stań na drodze do sukcesu, upewniając się, że twoje cele są do zdobycia. Popraw osiągalność twoich zamierzeń, próbując przewidzieć potencjalne przeszkody i wymyśl sposoby, żeby sobie z nimi poradzić. Na przykład jeśli nie możesz iść na siłownię, jakie ćwiczenia możesz wykonać w domu? Jeśli zapomnisz zabrać lunch do pracy, jakie zdrowe jedzenie kupisz, żeby go zastąpić?

Zapisany… Zapisz swoje cele. Nie musisz się nimi dzielić, ale może ci to pomóc w motywacji. Wracaj do swoich celów za każdym razem, gdy zmniejsza się twoja motywacja, by przypomnieć sobie nad czym pracujesz. Przyklejenie kartki z celami dietetycznymi do lodówki może okazać się korzystne, tak samo jak przyczepienie celów ćwiczeniowych do roweru stacjonarnego. Robienie zdjęć „przed” i „po” może być również motywującym sposobem na uwiecznianie postępów.

Określony czasowo… Ustal datę, do czasu której chciałbyś osiągnąć swój cel. Stosując datę końcową, lepiej skupisz się na zadaniu. Próba osiągnięcia celu bez określenia daty końcowej może zmniejszyć zaangażowanie i motywację, ponieważ nie będzie pośpiechu. Jednak pamiętaj, by rama czasowa była realistyczna i osiągalna.

Przyjemny…By osiągniąć zamierzony cel konieczne będą pewne poświęcenia, ale jeśli proces będzie dla ciebie mało przyjemny, szanse na pozytywny wynik znacznie się zmniejszą. Na przykład jeśli twoja dieta składa się z jedzenia, którego nie lubisz, prawdopodobnie nie będziesz się jej długo trzymał. Pamiętaj, by cieszyć się samym dążeniem do celu oraz wynikiem końcowym.

Aktualny… Co jakiś czas przyglądaj się swojemu celowi, zwłaszcza jeśli jest długoterminowy. Być może będziesz musiał go uaktualnić, by pasował do czynników, których wcześniej nie wziąłeś pod uwagę. Pomyśl o tym jak o tuningu, który zwiększy szanse na twój sukces.

Kolejny krok… Teraz już wiesz jak wyznaczyć swój cel, więc chwyć papier i zapisz go. Następnie przyjrzyj się swojemu obecnemu treningowi oraz diecie i zastanów się czy twoja rutyna zbliża cię do celu, czy może jednak trzeba coś poprawić. Wprowadź takie zmiany, by zbliżały cię do celu i nie zbijały z tropu. Rozpocznij nowy plan diety i ćwiczeń w poniedziałek i ciesz się tym, że robisz pozytywne kroki w stronę osiągnięcia poziomu sprawności fizycznej i zdrowia, o których zawsze marzyłeś. Jeśli szukasz porady dietetycznej lub nowego planu treningowego zapraszamy do CENTRUM TRENINGOWEGO I PORADNI DIETETYCZNEJ w KRAKOWIE… Pomagamy również online; trener@fitnow.pl lub dieta@fitnow.pl. DO ZOBACZENIA…