Wyczerpanie może być bardzo niebezpieczne. Około 20% śmiertelnych wypadków samochodowych na świecie wynika właśnie z przemęczenia kierowcy. Niektórzy ignorują uczucie braku energii jako element starzenia się, co sprawia, że coraz trudniej stwierdzić, co jest normą, a co już nie.
Chociaż zmęczenie jest powszechne, to z pewnością nie jest biologicznie prawidłowe. Błędne założenie, że to naturalna kolej rzeczy powoduje, że mnóstwo osób przez większość życia nie ma w sobie wystarczająco energii i siły. Wyczerpanie może mieć wpływ na wszystkie aspekty Waszego życia. Ucierpi na tym Wasza rodzina, przyjaciele, praca i aktywności. W tym artykule poznacie 8 głównych przyczyn zmęczenia i wskazówki, jak sobie z nimi poradzić.
1. Brak równowagi makroskładników…Makroskładniki to białka, tłuszcze i węglowodany. Wasz organizm funkcjonuje głównie dzięki nim. Kluczowe jest dopasowanie odpowiednich proporcji między nimi do Waszego stylu życia. Najczęściej niedoborowym składnikiem jest tłuszcz. Od drugiej połowy XX wieku stał się wrogiem ludzkości i eliminowano go z diet. Jego miejsce zajął rafinowany cukier. Jedząc mnóstwo cukru jesteście narażeni na gwałtowne spadki glukozy we krwi, a w konsekwencji huśtawki nastroju, drażliwość, spadek odporności i zahamowanie utraty masy ciała. Pisząc o tłuszczu nie mam na myśli margaryny lub jakiegoś innego szkodliwego tłuszczu. Olej kokosowy, awokado, jaja, mięso dobrej jakości czy dzikie łososie to żywność bogata w przydatny tłuszcz. Z biochemicznego punktu widzenia, tłuszcz jest najwolniej trawioną formą energii. Poza tym, mózg w aż 60% składa się z tłuszczu i 25% z cholesterolu. Dlatego odżywienie tego cennego organu jest podstawą w celu uniknięcia zmęczenia. Często nieprawidłowa ilość białka i węglowodanów przekłada się na obniżenie poziomu energii.
2. Niedobory witamin i minerałów…Wasze ciała żyją i funkcjonują dzięki procesom biochemicznym. Jeśli nie spożywacie odpowiednich witamin i minerałów zapewniających zdrowie, możecie czuć się wyczerpani i ospali. Niedobory niektórych składników odżywczych, takich jak żelazo, witamina D i witaminy z grupy B zdarzają się najczęściej. Poziom każdej z tych substancji może być sprawdzony w prostym badaniu krwi. Powinniście to rozważyć, jeśli zmagacie się z niskim poziomem energii.
3. Słabe zdrowie układu pokarmowego…Układ pokarmowy i jego stan to często pomijany wskaźnik poziomu energii. Nie musicie mieć problemów z trawieniem, by stwierdzić przewlekłe choroby jelit. Oś układ pokarmowy-mózg do skomplikowana sieć wzajemnego przesyłania informacji. Jeśli organizm jest przeciążony schorzeniami jak zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO) lub po prostu brak mu prawidłowej mikroflory, może dawać oznaki zmęczenia. Powzięcie odpowiednich kroków, by wyzdrowieć, automatycznie podnosi poziom energii i przywraca witalność. Co ciekawe, przewlekłe zaburzenia pracy jelit często są wiązane z problemami z utratą masy ciała.
4. Prozapalne jedzenie…Spożywane przez Was jedzenie błyskawicznie wpływa na procesy biochemiczne i poziom energii w ciele. Posiłki albo wspomagają, albo pogarszają Waszą witalność. Nie ma żywności neutralnej dla funkcjonowania organizmu. Nie jest tajemnicą, że przetworzone jedzenie, nadmiar węglowodanów i pustych kalorii będą miały negatywny wpływ na zdrowie. Właśnie takie produkty zmniejszają ilość energii. Ukryta nietolerancja i nadwrażliwość na gluten również mogą powodować przewlekłe zmęczenie. Dla takich osób gluten i często również laktoza są toksyczne i mogą nasilać stany zapalne.
5. Toksyny…Słowo „toksyna” stało się tak popularne i wszechobecne, że przeciętna osoba zapewne przewróci oczami czytając jeszcze raz o detoksie. W rzeczywistości, dzisiejszy świat jest zalany substancjami szkodliwymi dla naszego zdrowia. Nie jesteśmy genetycznie przystosowani i nie mamy bariery ochronnej przed zanieczyszczeniami, a poziom naszej energii to przeważnie pierwszy znak, że coś jest nie tak. Dzięki kompleksowej historii chorób i stosownej diagnostyce można zbadać poziom najpowszechniejszych toksyn zgromadzonych w naszym ciele. Przeważnie dotyczy to metali ciężki i tworzyw sztucznych.
You must belogged in to post a comment.