ELASTYCZNOŚĆ…

ELASTYCZNOŚĆ…

ELASTYCZNOŚĆ… 300 459 FitNow - treningi personalne

Zaniedbywanie rozciągania się naraża przede wszystkim na kontuzje i wolniejszą regenerację. Utrzymanie mięśni w odpowiedniej kondycji to nie tylko trening siłowy, ale również dbanie o to, by nasze mięśnie były długie i giętkie.

1. Zwiększenie siły… Rozciąganie się zwiększa siłę poprawiając przepływ krwi w mięśniach. W ten sposób nie tylko zapewniasz lepszy dopływ składników odżywczych do wszystkich mięśni ciała, ale także pomagasz im szybciej regenerować się pomiędzy treningami. Zwiększony przepływ krwi zapobiega bólowi i zmęczeniu mięśni w okresie regeneracji i pozwala na częstsze wykonywanie treningów o wyższej intensywności.

2. Zwiększenie elastyczności… Rozciąganie się jest najbardziej skutecznym sposobem na poprawę elastyczności. Wraz ze starzeniem się ciała, mięśnie skracają się i stają bardziej spięte. Przez to zmniejsza się zakres ruchu, a zwiększa prawdopodobieństwo urazów ścięgien, więzadeł i innych tkanek miękkich. Elastyczność poprawia również przepływ płynów w organiźmie podczas aktywności fizycznych. Uważaj jednak, by nie przesadzić z rozciąganiem – nadmiernie elastyczne mięśnie są podatne na uszkodzenia i często powodują pogorszenie techniki wykonywania ćwiczeń.

3. Poprawia krążenie krwi… Wydłużanie i rozluźnianie mięśni znacząco poprawia krążenie krwi. Nie tylko zmniejsza ból po treningu i skraca czas regeneracji, ale również poprawia ogólny stan zdrowia. Lepsze krążenie krwi wspiera rozrost komórek i funkcjonowanie narządów. Lepsze krążenie oznacza też niższe tętno, ponieważ serce nie musi pracować tak ciężko, dzięki czemu ciśnienie krwi będzie bardziej równomierne i stałe.

4. Obniża stres… Rozciąganie obniża poziom stresu przez rozluźnianie mięśni i łagodzenie ich napięcia. Uwalnia również endorfiny w mózgu, które mogą powodować poczucie komfortu i spokoju. Regularne rozciąganie zmniejsza poziom stresu za pomocą mechanizmów podobnych do tych w medytacji czy jodze. Jest to szczególnie przydatne w odniesieniu do mięśni w okolicach szyi i ramion – rozciągaj je wieczorem na dobry sen.

5. Zwiększony zakres ruchu… Zwiększenie zakresu ruchu stawów ma wiele zalet, a rozciąganie się jest najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu. Polepsza równowagę, przez co zmniejsza ryzyko kontuzji i poprawia wyniki sportowe. Pozwala też na bardziej kompletne treningi, zarówno w pływaniu, bieganiu czy podnoszeniu ciężarów, a zwiększony zakres ruchu pozwoli na osiągnięcie lepszej formy i pełnej rekrutacji mięśni.
Niestety garbienie się jest obecnie bardzo powszechne. Wynika to między innymi z braku rozciągania się, przesadzonej ilości treningu siłowego lub po prostu przesiadywania cały dzień przy biurku w niezdrowej pozycji. Pamiętaj, że 5-10 minut rozciągania każdego dnia wystarczy, by tego uniknąć…