DOMINACJA ESTROGENU..

DOMINACJA ESTROGENU..

DOMINACJA ESTROGENU.. 1550 649 FitNow - treningi personalne

Estrogen…Estrogen odgrywa znaczącą rolę w rozmnażaniu i regulowaniu owulacji – nasz cykl miesiączkowy. Estrogen to tak naprawdę nazwa określająca grupę hormonów. Zrównoważone proporcje pomiędzy poszczególnymi estrogenami są konieczne dla zachowania optymalnego zdrowia. Inny kobiecy hormon – progesteron, stanowi przeciwwagę dla estrogenu w naszym organiźmie.
Zachowanie odpowiedniej ilości progesteronu…Progesteron odgrywa ważną rolę w rozwoju płodu podczas ciąży, zapewniając ochronę przed skutkami wzrostu poziomu estrogenu. Gdy wydzielany jest progesteron, owulacja zostaje wstrzymana. Progesteron wydzielany jest podczas fazy lutealnej naszego cyklu i wykazuje działanie antagonistyczne w stosunku do estrogenu. Podczas, gdy estrogen może zwiększyć ilość tkanki tłuszczowej, spowolnić metabolizm, zwiększyć obrzęki i zatrzymywanie wody, progesteron może pomóc organizmowi w zużywaniu tłuszczu w formie energii, zwiększyć pracę metabolizmu, zmniejszyć obrzęki a nawet zatrzymywanie wody.
Dominacja estrogenu może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Najczęściej w wyniku braku równowagi biochemicznej lub ze względu na czynniki genetyczne lub środowiskowe.

Jak wspomóc zachowanie równowagi hormonalnej???

  • Środowisko

Środowisko, w którym żyjemy jest przepełnione ksenoestrogenami znajdującymi się w pestycydach, które obecne są w pożywieniu, paliwach a nawet kosmetykach (które codziennie mają styczność z naszą skórą). Ksenoestrogeny są środkami chemicznymi wytwarzanymi przez człowieka, które w organiźmie zachowują się jak estrogen. Zmniejsz swój kontakt ze szkodliwymi ksenoestrogenami poprzez stosowanie pojemników wolnych od BPA, wybierając żywność organiczną oraz mydła, które nie zawierają parabenów ani siarczanów.

  • Leki

Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne lub środki zastępujące hormony, istnieje spora szansa, że dostarczasz do swojego organizmu sztuczną formę estrogenu. Ujawniono, że terapia hormonalna może wpływać na czułość insuliny, metabolizm węglowodanów, tolerancję glukozy oraz zmiany w poziomach cholesterolu. Porozmawiaj o niskich dawkach ze swoim lekarzem.