DOBRZE ZAINWESTOWANY CZAS…

DOBRZE ZAINWESTOWANY CZAS…

DOBRZE ZAINWESTOWANY CZAS… 305 449 FitNow - treningi personalne

Zyskaj najwięcej ze swoich wysiłków w czasie treningów i podczas posiłków unikając nieproduktywnych ćwiczeń i złych nawyków żywieniowych. Oto kilka prostych wskazówek…

Nie izoluj – integruj… Wbrew powszechnej opinii, ćwiczenia izolacyjne nie uderzają bezpośrednio tylko w poszczególne mięśnie. Mięśnie pracują z innymi mięśniami w celu osiągnięcia pożądanego wspólnego działania. Nawet prostowanie nóg na maszynie czy prostowanie ramienia z linką wyciągu górnego, najlepsze ćwiczenia izolacyjne, angażują odpowiednio cztery i trzy główne mięśnie, a także sporo mniejszych mięśni wspomagających. Trochę za dużo jak na ćwiczenie izolacyjne! Tego typu ruchy odizolowują poszczególne stawy, nie mięśnie. Prostowanie nóg na maszynie skupia się na ruchu stawu kolanowego, a w ruchu tym uczestniczy więcej niż jeden mięsień, dlatego właśnie ćwiczenia tego typu powinny być opisywane raczej jako ćwiczenia w zakresie jednego stawu.
Przede wszystkim chodzi o to, że pomimo iż staramy się ćwiczyć wybrane grupy mięśniowe wykonując ćwiczenia izolacyjne w zakresie ruchu jednego stawu, to nie jest to coś, do czego zaprojektowany został nasz organizm. Żadna ilość powtórzeń prostowania nóg na maszynie nie poprawi twoich możliwości w bieganiu czy wyskokach. Najlepszym sposobem na trening są ćwiczenia złożone, które nie tylko pozwalają na większe obciążenia i trening bardziej wydajny czasowo, ale także wspierają koordynację mięśniową.
Wiele ćwiczeń izolacyjnych uderza przede wszystkim w największe grupy mięśniowe i zazwyczaj symuluje naturalne ruchy ciała. Dobrym przykładem tego typu ćwiczeń są przysiady, wykroki, martwy ciąg, podciąganie się na drążku, pompki, wyciskanie w pionie czy tureckie wstawanie. Możesz trenować całe ciało używając tylko kilku ćwiczeń złożonych i być szczęśliwym wiedząc, że będzie ono funkcjonować i wyglądać lepiej.
Podsumowanie – zapomnij o ćwiczeniach izolacyjnych, przynajmniej przez 80% czasu trwania treningu i skup się na ćwiczeniach złożonych. Są dużo bardziej efektywne i mają lepszy wpływ na twoje ciało.

Nie pij kalorii – zjadaj je… Z wyjątkiem wody, praktycznie wszystko co możesz spożyć zawiera kalorie. Kaloria to jednostka ciepła i za jej pomocą mierzymy energię zawartą w jedzeniu i napojach. Gdy wypijasz kalorie, nie są one rejestrowane w ośrodku odczuwania sytości w mózgu – w podwzgórzu. Przykładowo pijąc dużą kawę z niemałą ilością cukru i śmietanki albo wielką szklankę napoju gazowanego, twój żołądek nie rozpoznaje tego jako jedzenie. Płyn jest transportowany tak szybko, że mózg nie jest w stanie zarejestrować go jako zaspokajacz głodu. Oznacza to, że zawierające 500 kalorii frappuccino z bitą śmietaną i czekoladą nie wpływa w żaden sposób na twój apetyt, więc nie dostosujesz swoich posiłków do skonsumowanych już dodatkowych 500 kalorii. Najlepszym sposobem, by uniknąć tego typu problemów jest zjadanie kalorii, a nie wypijanie ich.
Staraj się unikać wysokokalorycznych napojów…
Podsumowanie – częste wypijanie kalorycznych napojów może prowadzić do przyjmowania nadmiernej ich ilości, co prowadzi do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej. Trzymaj się napojów niekalorycznych (woda, zielona herbata etc) i wybieraj pokarmy stałe, które są bardziej sycące.