CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA POSTAWĘ

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA POSTAWĘ

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA POSTAWĘ 1550 650 FitNow - studio treningów

Długie siedzenie

Większość ludzi spędza mnóstwo czasu siedząc. Siedzenie przez dłuższy czas może mieć niekorzystny wpływ na postawę. Zginacze bioder, mięśnie dwugłowe ud oraz mięśnie brzucha skracają się, a mięsień pośladkowy większy i prostownik kręgosłupa stają się dłuższe i słabsze. Brak równowagi pomiędzy przednimi i tylnymi mięśniami powoduje specyficzne wygięcie kręgosłupa zwane hiperkifozą. Mówiąc w skrócie- im więcej siedzisz, tym bardziej twoje ciało adaptuje się do pozycji siedzącej, a postawa pogarsza się.

Zawód

Wykonywanie niektórych zawodów może mieć niekorzystny wpływ na postawę. Dodatkowo, niektóre prace wymagają częstego pochylania się do przodu. Mechanicy, Dentyści, osoby pracujące fizycznie na kolanach, hydraulicy i elektrycy spędzają mnóstwo czasu w nienaturalnie wygiętej pozycji, która ma negatywny wpływ na postawę. Prace, które wymagają noszenia obciążeń w sposób asymetryczny również źle wpływają na posturę. Listonosze oraz osoby dostarczające prasę, które noszą torby na jednym ramieniu mogą wykształcić boczne wygięcie kręgosłupa zwane skoliozą.

Uprawianie sportów

Mimo, że sport i ćwiczenia zwykle uważa się za bardzo korzystne, niektóre mogą mieć negatywny wpływ na postawę. Spędzanie mnóstwa czasu na rowerze może prowadzić do nadmiernego rozciągnięcia mięśni pleców i napięcia zginaczy bioder oraz mięśni brzucha, co może wywołać problemy ze staniem prosto oraz z otwarciem klatki piersiowej. Bieganie zwykle powoduje przechylanie głowy w przód, wyginanie się do przodu oraz skracanie się zginaczy bioder, co może powodować kifozę lub zaokrąglone plecy. Wiele osób ćwiczących skupia się na mięśniach, które widoczne są w lustrze, czyli na klatce piersiowej, ramionach i rękach. Te mięśnie mogą być zbyt napięte przez co zaczną ściągać ramiona, wypychać głowę i górną część ciała do przodu, powodując hiperkifozę.

Ogólna sprawność fizyczna

Poprawna postawa wymaga równej siły i elastyczności. Mięśnie odpowiedzialne na postawę muszą być wystarczająco silne, by wspierać głowę i trzymać ją w naturalnej pozycji. Każde napięcie mięśni przeciwstawnych utrudnia zadanie. Dodatkowo mięśnie korpusu muszą być odpowiednio silne, by wspierać funkcjonowanie rąk i nóg. Korpus, czyli kolektywne określenie mięśni brzucha, talii i pleców, wspiera kręgosłup wywołując pewnego rodzaju napięcie wewnątrz jamy brzusznej. Napięcie wewnątrz jamy brzusznej pomaga mięśniom utrzymującym postawę zachować neutralną pozycję kręgosłupa, w której wszystkie jego wygięcia są w jednej linii dzięki czemu głowa jest wspierana przy minimalnym obciążeniu struktur pasywnych ścięgien i dysków międzykręgowych.

Rozwiązanie

  • Wykonuj ćwiczenia na mięśnie korpusu  2-3 razy w tygodniu.
  • Wykonuj ćwiczenia siłowe, złożone – martwe ciągi,  przysiady, wyciskania żołnierskie, podciągnięcia, wiosła w opadzie, itp…
  • Wykonuj ćwiczenia kardio- bieganie, orbitrek, wioślarz, rowerek stacjonarny
  • Ćwicz regularnie JOGĘ!!!