ĆWICZENIA I ODDYCHANIE…

ĆWICZENIA I ODDYCHANIE…

ĆWICZENIA I ODDYCHANIE… 298 407 FitNow - treningi personalne

W jaki sposób powinniśmy oddychać? Odpowiedź jest całkiem prosta, chociaż trudna do zastosowania jeśli nie będziesz się starał, ponieważ z kiepskim nawykiem oddychania możesz walczyć nawet przez całe życie. Zamiast oddychać płytko klatką piersiową, oddychaj głębiej aż do dolnej części płuc, rozszerzając przeponę. Pozwól swojemu brzuchowi na swobodne poruszanie się zamiast wciągać go. Nie sap podczas ćwiczeń, nawet jeśli wykonujesz kardio. Zamiast tego bierz długie, głębokie oddechy tak często, jak to możliwe.

Niektórzy specjaliści popierają oddychanie wyłącznie ustami podczas wykonywania kardio, ponieważ jest to linia najmniejszego oporu, co pozwala na najszybsze dostarczenie tlenu do płuc. Inni mówią, że najlepiej oddychać nosem, twierdząc że w ten sposób tworzy się lepszą równowagę pomiędzy tlenem, a dwutlenkiem węgla w krwi. Zawodowi lekkoatleci, którzy chcą zwiększyć swoje zdolności sercowo-oddechowe zwykle stosują krótkie okresy, w których oddychają nosem, ponieważ ten proces spowalnia przyjmowanie tlenu i zmusza układ sercowo-oddechowy do przystosowania się do bardziej wydajnej pracy w warunkach z obniżoną ilością tlenu. Zdania na temat tego, co najlepiej działa są nadal podzielone, dlatego najlepiej oddychać w taki sposób, jaki wydaje się najwygodniejszy i najbardziej efektywny dla ciebie.

Podczas wykonywania treningu siłowego, rób wydech podczas wysiłku, czyli fazy koncentrycznej („trudniejszej” części), a wdech po wysiłku – podczas fazy ekscentrycznej, gdy wracasz do pozycji przed kolejnym powtórzeniem (chyba że wykonujesz trening serii negatywnych, czyli tylko fazy ekscentrycznej gdzie ćwiczenia negatywne są fazą pracy). Twoje oddechy mogą być krótsze niż zwykle ze względu na tempo podnoszenia, ale pamiętaj, by wrócić do głębszego oddychania przeponą pomiędzy seriami.
Istnieje jeden sposób trenowania, gdzie podczas fazy koncentrycznej praktykowane jest wstrzymywanie oddechu. Ten sposób nazywamy „valsalva maneuver” i nie jest on rekomendowany osobom z problemami serca lub nadciśnienia.

Podsumowanie Właściwe oddychanie jest jednym z najlepszych nawyków jakie możesz sobie wyrobić, zwłaszcza podczas ćwiczeń. Jeśli nauczysz się odpowiedniego oddychania, będziesz w stanie ćwiczyć dłużej i bardziej wydajnie, zyskując maksymalne korzyści za poświęcony czas i wysiłek. Niezależnie od sportu oraz rodzaju ćwiczeń, przekonasz się, że właściwe oddychanie może spowodować różnicę pomiędzy optymalnym treningiem oraz koniecznością skończenia treningu wcześniej, ponieważ się zmęczyłeś.
Wraz z dobrym nawykiem oddychania, podnoszenie ciężarów stanie się łatwiejsze, będziesz biegał bardziej gładko, wykonasz więcej brzuszków, dłużej wytrzymasz w pozycjach jogi, twoje myśli się oczyszczą… a przyjemność z ćwiczeń zwiększy się jak gdyby za sprawą magii.
Ćwicz oddychanie przeponą nie tylko na siłowni, ale również w domu, w drodze do pracy, i tak dalej. Im więcej będziesz ćwiczył prawidłowe oddychanie, tym bardziej automatyczne stanie się ono dla ciebie. Zmienianie nawyku nieprawidłowego sposobu oddychania, które umacniano latami niewinnej ignorancji nie jest łatwym zadaniem, ale jest wykonalne jeśli poświęci się na to czas, wysiłek i uwagę.