ĆWICZ REGULARNIE – UNIKNIESZ STRESU…

ĆWICZ REGULARNIE – UNIKNIESZ STRESU…

ĆWICZ REGULARNIE – UNIKNIESZ STRESU… 300 461 FitNow - treningi personalne

Kiedyś przeczytałem, że „stres jest jak fotel bujany, daje ci zajęcie, ale nigdzie nie dojdziesz z jego pomocą”. To powiedzenie utkwiło mi w pamięci na długi czas i 100% zgadzam się z nim.

Czym jest stres?Stres definiujemy jako stan mentalnego i emocjonalnego napięcia lub zawieszenia, objawiającego się bólami głowy, poddenerwowaniem, napięciem mięśni, depresją, niepokojem, przyspieszonym rytmem bicia serca i zwiększonym ciśnieniem krwi.
Stres może powodować różne problemy z naszym ciałem, a także sprawiać, że będziemy przygnębieni, zaniepokojeni, strachliwi, poddenerwowani i notorycznie zmęczeni. Stres może doprowadzić do zmniejszenia produktywności oraz prowadzić do bezsenności.
Przebywanie pod wpływem stresu przez dłuższy czas powiązane jest z mnóstwem chorób i schorzeń, między innymi z zawałem serca, nadciśnieniem, depresją, przybieraniem na wadze i bólami głowy.

Jak zmniejszyć stres? Na szczęście istnieje wiele sposobów zwalczania stresu i zmniejszania codziennej frustracji. Niektóre z nich to:

Regularne ćwiczenia… Sport, trening z obciążeniem, sztuki walki, joga, basen – wszystkie te czynności są wspaniałe jeśli chodzi o zmniejszanie stresu. Trenując regularnie, zwiększa się przepływ krwi w naszym ciele oraz ilość tlenu we krwi. Uwalniane są endomorfiny (nasze ciała chemicznie „czują się dobrze”). Inaczej mówiąc, krótki trening przeciera szlaki i pomaga nam pozbyć się niepokoju i napięcia.
W dni, które wydają się naprawdę przygnębiające i szare, zwykle jest to ostatnia rzecz, którą chcemy robić, ale jeśli wykonamy chociaż kilka ćwiczeń poczujemy, że osiągnęliśmy coś pozytywnego (dla dobra naszego umysłu), a fizyczne korzyści sprawią, że ciało także poczuje się lepiej. Zapraszamy do Centrum Treningowego FitNOW w Krakowie http://studio.fitnow.pl/pl/,  pobliskiego centrum sportowego lub siłowni… Każda forma ruchu jest w tym wypadku wskazana…

Sen… Leżąc w łóżku przewracasz się z boku na bok i myślisz o minionym lub nadchodzącym dniu? Stres na pewno może negatywnie oddziaływać na nasze zapotrzebowanie na sen. Sen i odpoczynek  to prawie połowa naszego życia. To właśnie podczas snu regenerujemy się i odbudowujemy zmęczone ciało. Bez odpowiedniej ilości odpoczynku nasze samopoczucie będzie się tylko pogarszać. Regularne ćwiczenia pomagają spać lepiej, ponieważ wykorzystujemy tą nerwową i niespokojną energię w konstruktywny sposób.

Zdrowe odżywianie… Jedną z ofiar stresującego trybu życia jest uboga dieta. Tak naprawdę stres może pozbawić nas apetytu, a to prowadzi do wyniszczenia organizmu. Z drugiej strony pod wpływem nerwów można sięgać po dużo większe porcje jedzenia, szczególnie tego niezdrowego, śmieciowego. Mając taki problem lepiej unikać pokus i wybierać surowe warzywa, by „zajeść stres”. Musimy się odpowiednio odżywiać i pić duże ilości wody każdego dnia. Nasze ciała potrzebują dobrego paliwa, by zdrowo działać.

Organizacja czasu… Słaba organizacja lub prokrastynacja (ciągłe zwlekanie) tylko dodają nam stresu. Warto wówczas znaleźć partnera do aktywności. Wzajemna motywacja lepiej mobilizuje do działania.

Podsumowanie.. Ćwicząc robisz coś bardzo dobrego dla siebie. Dobre samopoczucie i wygląd są bardzo ważne dla naszej lepszej samooceny i pewności siebie, a te dwie cechy pomagają w zwalczaniu stresu każdego dnia. Regularne ćwiczenia pomagają przecierać szlaki i dostrzegać więcej sposobów na rozwiązywanie problemów, które nas dręczą. Po solidnym treningu osoby cierpiące na bezsenność zwykle zapadają w sen bezproblemowo, a dzięki codzienniej aktywności mają dobre samopoczucie, odpoczywają i regenerują się śpiąc.
Więcej zacznij ćwiczyć i oczekuj jaśniejszej, pozytywnej przyszłości!